Direnişe destek ahlaka aykırıymış! – biliyomuydun.com

Direnişe destek ahlaka aykırıymış!

Ekonomi 17 Şubat, 14:40'de eklendi

Migros, sendikalı oldukları için işten atılan işçilere destek veren işçileri, ‘ahlaka aykırı davranış’ta bulundukları iddiasıyla işten attı.

Kendisini ‘insan hakları, eşitlik ve sendikalaşmaya saygı’ ifadeleriyle tanıtan süpermarket zinciri Migros, sendikalı oldukları için işten attığı işçilere çay molasında desteğe giden 13 işçiyi daha işten attı.

İleri Haber’de yer alan habere göre; sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin Gebze’deki depo önünde başlattıkları direnişe destek veren işçiler ‘ahlaka aykırı davranış’tan işten çıkarıldı.

2009 yılından bu yana Migros içerisinde örgütlü olan DGD-SEN’e üye oldukları için Ocak ayında 13 işçi işten atılmıştı. 13 Şubat’tan itibaren Gebze’deki Migros depo önünde direnişe geçen işçilere, dün arkadaşları çay molası arasında yürüyerek destek vermek istedi.

Bunun üzerine işyeri yönetimi yürüyüşü özel güvenlikle engellemeye çalışarak, işçilere müdahale etti. İşçilerin özel güvenlik müdahalesiyle zorla iş yerine sokulmaya çalışıldığını gören depodaki tüm işçilerin dışarı çıkması üzerine yönetim polisi çağırdı.

İşçiler: Suç işlemedik

Polisin gelmesinin ardından direnişle dayanışma göstermek isteyen işçilerden savunma isteyen fabrika yönetimini, işçiler, “Suç işlemedik, siz suç icat ediyorsunuz. Çay molasında normalde dolaştığımız bir alan içerisinde selamlarımızı ve onların yanlarında olduğumuzu iletecektik, o yüzden biz böyle bir savunma tutanağını istemiyoruz” sözleriyle reddetti. Tepkiyle karşılaşan iş yeri yönetimi bunun üzerine direnişe destek için yürüyen 13 işçinin daha iş sözleşmesini feshetti.

kaynak: https://www.evrensel.net/haber/308596/direnise-destek-ahlaka-aykiriymis

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.