Sevdiklerinize daha fazla fiziksel yakınlık göstermeniz için geçerli 7 bilimsel sebep – biliyomuydun.com

Sevdiklerinize daha fazla fiziksel yakınlık göstermeniz için geçerli 7 bilimsel sebep

Sağlık 20 Şubat, 04:05'de eklendi

Dokunmak hem insanlarda hem de hayvanlarda yakınlığın ve samimiyetin göstergesi olan bir davranıştır. Fiziksel teması sevin ya da sevmeyin, yakın ilişkilerinizde fiziksel temasta olmanın bilimsel olarak kanıtlanmış bir çok yararı bulunuyor.

Dokunma davranışının bilimsel verilere dayalı olan pozitif etkilerini sizler için derledik;

1. Fiziksel yakınlık mutluluk hormonlarının salınımını arttırır.

Sarılmanın, el ele tutuşmanın ya da dokunmanın bireyleri iyi hissettirmesinin ve pozitif davranışlar olarak değerlendirilmesinin altında; bu davranışların acıyı azaltan ve rahatlama hissi veren oksitosin hormonunun salınımını arttırması vardır. Yapılan araştırmalar oksitosin hormonunun cinsel uyarılma ve dokunma sırasında artış gösterdiğini söylüyor.

2. Fiziksel yakınlık sevginin dışa vurumudur.

Her ne kadar çiftler arasındaki sevgi fiziksel yakınlığın sınırlarını belirliyor olsa da, bunun tam tersi bir durum da söz konusu. Evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada, fiziksel teması yüksek olan bireylerin birbirini daha fazla sevdiği ve daha mutlu bir evliliğe sahip olduğu ortaya çıkmış.

3. Fiziksel yakınlık kan basıncını dengeler

Kadın katılımcılarla yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, partnerlerine daha fazla sarılan kadınların kan basınçlarında düşme görülmüş. Erkekler için de aynı durumun söz konusu olup olmadığına dair bir araştırma sonucu bulunmamakla birlikte, bu durumu daha önce belirttiğimiz hormon salınımından kaynaklanan rahatlatıcı etkiye bağlayabiliriz.

4. Partnerinize fiziksel olarak yakın olmanız, daha güvenilir bir imaj verir.

Fiziksel yakınlık, diğer insanların sizinle ilgili görüşlerini pozitif yönden etkileyebilir.

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar da, fiziksel olarak partnerinize yakınlık gösteriyor oluşunuzun güvenilirlik seviyenizde yakından bir ilgisinin olduğunu gösteriyor.

5. Fiziksel yakınlık stres hormonlarının salınımını azaltır.

Çiftler üzerinde yapılan bir araştırma, fiziksel temasın artmasının bireylerin günlük stres seviyesinde düşüşe neden olduğunu ve stres oluşumunu sağlayan kortizol hormonunun salınımını düşürdüğünü gösteriyor.

6. Fiziksel yakınlık, ilişkinin kalitesini ve tarafların tatmin duygusunu yükseltir.

Yapılan araştırmalar, birbiriyle fiziksel temasta bulunan bireylerin yaşadıkları ilişkilerden daha fazla tatmin sağladıklarını ve daha mutlu olduklarını gösteriyor.

7. Fiziksel temas sayesinde elde ettiğiniz avantajlar uzun sürelidir.

Fiziksel yakınlığın faydaları kısa süreli ya da anlık değildir. Kadın katılımcılarla yapılan bir araştırmada, partnerleriyle fiziksel temasta bulunan katılımcıların bir gün sonra modlarının yükseldiği ve yaşanan olaylara daha pozitif yaklaştıkları gözlemlenmiş.

Görüldüğü gibi fiziksel yakınlığın ve dokunmanın bilimsel olarak kanıtlanmış bir çok getirisi bulunuyor. Ancak bu gözlemler, önünüze gelen herkese sarılmanızın size mutlu edeceği anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmaların tamamı yakın ilişkideki partnerler üzerinden yürütülmüş olan çalışmalar. Yabancı ve tanımadığınız bir insana sarılmak ters bir etki yaratarak stres seviyenizde artışa bile sebep olabilir.

Bir doktorun rahatlatmak için hastasının elini tutması gibi durumlarda da yukarıda belirttiğimiz olumlu sonuçlar ortaya çıkabilir ancak bu gibi durumlardan genel çıkarımlar yapmak doğru olmayacaktır.

Bugün sevdiğiniz insanın yanına giderek ona sarılabilir ve mutluluğunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: http://www.uplifers.com/sevdiklerinize-daha-fazla-fiziksel-yakinlik-gostermeniz-icin-gecerli-7-bilimsel-sebep/#ixzz4ZBPlDceL

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.