750 liralık faturayı 150 liraya indiren muhteşem icat. Türk mucit doğalgazsız kombiyi icat etti – biliyomuydun.com

750 liralık faturayı 150 liraya indiren muhteşem icat. Türk mucit doğalgazsız kombiyi icat etti

Ekonomi 28 Şubat, 23:28'de eklendi

AİLE BÜTÇESİNİ RAHATLATACAK

Doğalgaz faturaları özellikle kış aylarında aile ekonomisini sarsan giderlerin başında bulunuyor. Bunu gören Bülent Çakı isimli Türk mucit muhteşem bir icada imza attı.

Doğalgazsız olarak çalışan kombi icat etti. Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iş yerinde yaptığı kombi sayesinde vatandaşın parasını kurtaracak.

FİYATI DA UYGUN OLACAK

Üstelik yaptığı kombinin fiyatı da doğalgazlı kombiler ile aynı.

İşin diğer güzel yanı ise Bülent Çakı’nın yaptığı bu icat baca gazı zehirlenme riskini de ortadan kaldırıyor. WTT isimli cihaz için 4-5 ay içinde patent alacaklarını da söyledi.

CİHAZIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

“Elektriği, sadece ısıyı dönüştürecek cihazı çalıştırmak için kullanıyoruz. Tek yakıtı bu. Cihaz hiçbir fosil yakıt tüketmeden yeşil enerji ile çalışıyor. Elektriği sadece buradaki motor tüketiyor. Suyu ısıtmak için elektrik kullanmıyoruz. Tüketimle ilgili doğru bir rakam verebilmemiz için stabil bir zemin üzerinde konuşmamız gerekiyor. 100 metrekare yalıtımlı bir evde 400 lira gibi bir doğalgaz tüketirsiniz. Yalıtımsız da ise 650-700 liraya kadar gider. Bu cihazı 50-55 derece gibi yüksek ısıda çalıştırdığınızda, maksimum tüketeceği elektrik 150 liradır. Kombi normalde doğalgazla çalışıyor ama devir daim pompası da elektrikle çalışıyor ve kış aylarında elektrik faturasına artı bir elektrik maliyeti biniyor. Bu cihaz sayesinde bu maliyet de aylık 150 liralık faturaya dahil olacak.”

Mucit Bülent Çakı, Fransa ve Makedonya’ya deneme için bu icattan göndermiş, Türkiye’de de Ankara, Nevşehir, Kayseri ve Kahramanmaraş gibi illere bayilik vermeyi düşünüyor. Üretilen toplam ürün sayısı ise 20 civarında. Seri üretim için de çalışmalar sürüyor.

Cihazın şimdilik tek negatif yanı ise çok sesli çalışması. Bülent Çakı, en yakın zamanda bunu çözmeye çalışacaklarını şimdilik daha kırsal bölgelere gönderdiklerini aktardı.

Bir sonraki plan ise cihazın kendi elektriğini üretir hale gelmesi. Bülent Çakı’ya göre ” İki yıl sonra bu ürünü geliştirerek 68 derece ısıya ulaştığında da bir türbin sayesinde kendi tükettiği elektriğin iki katını üretecek hale getireceğiz. Böylece yakıt tamamen bedavaya gelecek. Çift yönlü bir sayaç koyarak fazla elektriği şebekeye verip elektrik satışından da para kazanılabilecek.”

kaynak: https://www.paradurumu.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.