Doğa Sizi Nasıl Daha Yaratıcı ve Mutlu Yapar? – biliyomuydun.com

Doğa Sizi Nasıl Daha Yaratıcı ve Mutlu Yapar?

Yaşam 1 Mart, 00:34'de eklendi

Bilim insanları, doğa ile bütünleşik olmanın, beynimiz ve davranışlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, kaygı, utangaçlık ve stresi azalttığı, yaratıcılığı ve diğer insanlarla bağlantı kurma becerimizi arttırdığına dair kanıtlar bulmaya başlıyor.

Günümüzde insanların özellikle de çocukların açık hava yerine kapalı yerlerde zaman geçirdikleri bir toplumda yaşıyoruz. Doğanın beynimizi nasıl geliştirdiğine ilişkin bulgular sağlıklı, mutlu ve yaratıcı bireyler olabilmek için doğada daha fazla zaman harcamamız gerektiğini gösteriyor bizlere. Doğanın beynimizi ve bedenimizi nasıl etkilediğini gösteren çalışmalardan bazıları.

1. Doğada olmak stres azalır

Yürüyüşün ve herhangi bir fiziksel aktivitenin stres ve endişeyi azalttığı bilinen bir gerçek ancak Japonya’da gerçekleştirilen bir deney sonucuna göre ormanda yürüyüş yapanların kalp atım hızları ve kalp atış hızı değişkenliği ölçüldüğünde, sonuçlar gösteriyor ki doğada yapacağınız yürüyüşün kalbinize olan katkısı, şehir ortamında yaptığınız yürüyüşten çok daha fazla. Deneyin sonucu bize gösteriyor ki, ormanda yürüyüş yapan kişilerin kalp değerlerinde olumlu değişiklikler olmuş, daha iyi hissettikleri ve kaygılarının önemli oranda azaldığı görülmüştür. Araştırmacıların sonuçlarına göre doğada olmak insana tamamen faydalı bir durum olarak stres üzerinde azaltıcı bir etki yapıyor.

Finlandiya’da yapılan başka bir araştırmada ise, ormanlık alanlarda yapılan 20 dakikalık bir yürüyüş, şehir merkezinde yapılana göre karşılaştırıldığında daha fazla stres azaltmakta. Bu etkinin sebepleri belirsiz, ancak bilim insanları doğal alanlarda daha rahat olmaya başladığımıza inanıyorlar. 

Bu çalışmalar doğal alanların insanları sakinleştirdiğine kanıt gösterilebilir. Ya da sadece pencereyi açıp bir doğa manzarasına bakmak bile aynı etkiyi yapabilir. Bir biçimde doğa her türlü sakinleştiriyor.

2. Doğa sizi mutlu eder.

Stanford Üniversitesi’nden Gregory Bratman, doğanın ruh halimizi başka şekillerde de etkileyebileceğinin kanıtı buldu. Çalışmasında, kendisi ve meslektaşları bir grup katılımcıyı bir saatliğine ormanlık bir arazide, aynı sayıda başka bir grup kişiyi ise kent içinde yürümekle görevlendirdi. Yürüyüş öncesi ve sonrasında katılımcılara, duygusal durumları ve kısa süreli hafıza gerektiren görevleri ne kadar iyi yapabilecekleri gibi yönlerden değerlendirmeler yapıldı. Sonuçlar, doğada yürüyenlerin, kentte yürüyenlere kıyasla daha az kaygı, ve olumsuz duygular beslediğini gösteriyor bizlere. Ayrıca hafızada artışta gözlemlenebilir sonuçlar arasında: 

Bu çalışmanın devamında yapılan başka bir çalışmada aynı düzenek tekrarlanmış ve bu sefer katılımcıların beyin fonksiyonları görüntüleme yardımı ile incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda doğada yürüyüş yapanların beyninde prefrontal kortekste aktivitenin arttığını gözlemlenmiştir. Bu da bizim ruh halimizi olumlu olarak etkilemektedir sonuçta. 

3. Doğada bulunmak yorgunluğunu hafifletir ve yaratıcılığı arttırır.

Bugün, her yerde karşımıza çıkan ve dikkat çekmek için tasarlanmış teknolojiyle yaşıyoruz. Fakat çoğu bilim insanı beynimizin bu çeşit bir bilgi bombardımanı için yapılandırılmadığına, bu durumun zihinsel yorgunluğa ve tükenmişliğe neden olabileceğine, normal sağlıklı bir durum için ise “dikkat restorasyonuna” ihtiyacımız olduğuna inanıyor. Strayer bu araştırmacılardan birisi. Kendisi doğada olmanın, yaratıcılığa ve problem çözmeye daha açık olmanıza yardımcı olabilecek dikkat devrelerini yenilediğini düşünüyor. “Cep telefonunu konuşurken, yazı yazarken, fotoğraf çekerken veya cep telefonunuzla yapabileceğiniz her işi yaparken, prefrontal kortekse dokunarak bilişsel kaynaklarda azalmaya neden oluyorsunuz” diyor.

Psychological Science dergisinde yayınlanan yazıya göre doğanın dikkat gelişimi üzerindeki etkisi ve bilişsel testlerdeki puanların iyileşmesine olan katkısı önemli. 

Beyninizi çoklu görev için kullanmaya başladıysanız, bunu bir kenara bırakıp tüm gadget’lar olmadan bir yürüyüşe çıkarsanız, prefrontal korteksin iyileşmesine izin verirsiniz ” diyor Strayer ve ekliyor “İşte o zaman yaratıcılık, problem çözme düzeyinde artış ve duygusal iyileşmeleri görebilirsiniz.”

4.Doğa, nazik ve cömert olmanıza yardımcı olabilir.

California Üniversitesi tarafından sürdürülen bir deneyde Juyoung Lee, Dacher Keltner ve diğer araştırmacılar cömert olma, güvenilirlik, diğerlerine karşı yardımseverlik gibi ve hangi faktörlerin bunları etkileyeceğini araştırırken doğanın bu konudaki potansiyelini fark ettiler. Deneyi merak ederseniz buradan inceleyebilirsiniz. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi doğa bizim içimizdeki insani tarafı beslemekte…

5-Doğa sizi daha ‘canlı’ hissettirir.

Doğanın bütün bu faydalarıyla, doğayla ilgili şeylerin bizi daha canlı ve hayat dolu hissettirmesi aslında hiç de sürpriz değil. Dışarıda ve açık havada olmak bize enerji verir, bizi mutlu eder, hayatımızda oluşan günlük stresleri hafifletmemize yardımcı olur, yaratıcılığın kapısını açar ve başkalarına karşı nazik davranmamıza yardımcı olur.

Araştırmaların bazıları tamamen yenilenmek için en az üç güne ihtiyacımız olduğunu söylese de, siz buna imkan bulamasanız bile en azından yaklaşın baharda kendinize bir iyilik yapın.

Araştırmalar elbette kesin sonuçları gösteremez, önemli olan hissettiklerinizdir: Doğayla ilgili olarak bizi yenileyen, daha iyi hissettiren, daha iyi düşünmemezi sağlayan bir şeyin var olduğudur.

Unutmayın, sürekli bir cihazda veya ekranın önünde durursanız, muhteşem bir şey kaçırırsınız: Gerçek dünyayı

Kaynak: http://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_nature_makes_you_kinder_happier_more_creative

Zeynep Köşker – YolveMacera

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.