Hayat Kapının Dışında Başlar – biliyomuydun.com

Hayat Kapının Dışında Başlar

Seyahat 1 Mart, 19:23'de eklendi

Nazım Hikmet`in de dediği gibi (Yaşadım) diyebilmek için önce yaşamak gerekir. Dört duvar arasında değil, doğanın tam ortasında. Hayatın tam ortasında…

Nietzsche der ki ; yürürken aklınıza gelenler dışında hiçbir fikre güvenmeyin. Sizi gezici dostlar bu cümleyi saatlerce tartışabilir, bu cümle üzerine saatlerce gerek yüzeysel gerekse derin felsefi düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz. Ben de bu yazı da sizlere kapıların ve pencerelerin dışında var olan hayat hakkında birkaç bir şey aktaracağım.

Hayat bizim yaşadığımız anlık olguların, anların ve duyguların dışında, dış dünya da tüm çekiciliği, doğallığı, mükemmelliği ve kusursuzluğu ile akıp geçiyor. Görüp yakalayabildiğimiz karelerin dışında bir de göremediğimiz, yaşayamadığımız anlar vardır. Ancak hiç kimse rahat koltuğunda otururken kendini gerçek hayatın içinde bulamaz, ancak pembe düşler içerisinde güzel hayallere dalabilir. Yaptıklarını değil ancak yapmak istediklerinin hayalini kurarak yapmışçasına böbürlenir ve anlamsız bir hayaller dünyasına dalar.

Kişi yaşamak istiyorsa, nefes almak istiyorsa, görmek, dokunmak, koklamak, dinlemek ve en önemlisi gerçek bir dünya da var olduğunu anlamak istiyorsa elini kapının koluna uzatmalı ve kapıdan dışarıya çıkmalıdır. Yazının da ana başlığı olan “hayat kapının dışında başlar. ” cümlesi tam olarak bunu anlatmaktadır.

Herkes ağaçların yeşil olduğunu, kuş seslerinin güzel olduğunu, çiçeklerin güzel koktuğunu vb. bilgileri kitaplardan okuyarak öğrenebilir. Ancak hiç kimse ağaçların gerçek rengini, kuşların o güzel sesini, çiçeklerin müthiş kokusunu görmeden, duymadan ve koklamadan anlayamaz. Doğanın tam ortasında, bir dağın yamacında, çimenlerin üzerinde yalın ayak, bir kayaya oturarak izlenilen bir güneşin batışı, seyredilen güzel bir mehtap, sessizce sessizlik içinde mırıldanılan bir şarkı kadar güzel ve özel olamaz hiçbir şey.

Nazım Hikmet`in de dediği gibi (Yaşadım) diyebilmek için önce yaşamak gerekir. Dört duvar arasında değil, doğanın tam ortasında. Hayatın tam ortasında…

Rasım Dahiloğlu

YolveMacera

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.