Survivor sizden reytingi ve parayı nasıl alıyor? – biliyomuydun.com

Survivor sizden reytingi ve parayı nasıl alıyor?

Yaşam 6 Mart, 23:17'de eklendi

Acun’un ‘reyting makinesi’ Survivor, izleyenlerin melül melül baktığı iyi kurgulanmış bir aldatmaca aslında. Ekran başında falanca ismi destekleyen, hatta onlar için deli gibi SMS mesajları yollayan ‘fan’lar, programın arkasında kurgulanmış reyting oyunlarının farkında değil, ruhları bile duymuyor.

Hemen baştan belirteyim, serbest dalıcı Şahika elenme potasına çıktığında onun için heyecanlanan birileri var mıydı bilinmez ama Şahika’nın zerrece desteği olmamasına rağmen elenmesi imkansızdı. Şahika, aslında programın içine yerleştirilmiş bir adet ‘gizli reklam’dı çünkü. Quantum saatleriyle reklam anlaşması yapan Acun onun elenmesine izin veremezdi. Hele programın başlarında… Şahika, nakit demekti!

Peki Acun bu elenme işlerine nasıl müdahale ediyor? Noter bakmıyor mu bu mesaj, oy trafiğine?

NOTER ABLA NE İŞ YAPAR?

Noter hikaye… Yapım ekibi bakıyor program reytingleri ve reklam gelirleri için hangi adayın gitmesi daha hayırlı, hangisi kalmalı, en kötü ihtimal kendileri SMS mesajlarıyla müdahale ediyorlar. Noter sadece onaylıyor!..

Aslında programın kurgusu ve gidişatı da tamamen bu reyting ihtiyacına göre belirleniyor. Oyunun basit bir matematiği var. Bu tür programların hepsinde benzer bir matematik işliyor. Mesela Wipe Out diye bir yarışma vardı. Onda da matematik çok benzerdi. Çeşitli vücut tiplerinde ve psikiyatrik durumlarda adaylar seçiliyor. Sakin, kavgacı, sportmen, tombul, lider, yardakçı gibi tipler tüm oyunun matematiği içine yerleştiriliyor. Kimisi gücü temsil ediyor, kimisi komik öğesini besliyor, kavga her türlü reyting getiriyor.

“Kavga zaten oyunun doğallığı içinde çıkıyor” diye biliyorsunuz, değil mi?

Yok, öyle olmuyor. “İçeriden” biliyoruz.

KIŞKIRTICILAR İŞ BAŞINDA

Survivor adalarında çok kalabalık bir yapım ekibi var. Geceleri, gündüzleri, her yarışmacının tepesinde kameramanlar ve yapım ekibinden görevliler dolaşıyor. Ortalık sütlimansa bile, yarışmacılar birbirine karşı kışkırtılıyor, hatta kimi eleme potasına sokmaları gerektiği konusunda yönlendiriliyorlar. Kavga yoksa, yapım ekibi çıkartıveriyor! Hangi yarışmacının kiminle kavgası daha fazla reyting yapıyorsa, o kavga kızıştırılıyor.

Akıl veriyorlar, “Şöyle yap, senin için daha iyi olur. Şuna çak senin için şöyle dedi” gibisinden, arkadaşça, sanki ona özel bilgiler veriyormuş gibi… Ve arkasından gelsin yeni kavgalar, çalışsın bilgisayar başındaki kurgucular!..

kaynak: http://redaktif.net/2017/03/05/survivor-sizden-reytingi-parayi-nasil-aliyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.