Mimar, 1. Dünya savaşından kalma, Terkedilmiş Çimento Fabrikasını Dönüştürerek Evi Yaptı. Evin Her Köşesi Ayrı Bir Rüya Gibi! – biliyomuydun.com

Mimar, 1. Dünya savaşından kalma, Terkedilmiş Çimento Fabrikasını Dönüştürerek Evi Yaptı. Evin Her Köşesi Ayrı Bir Rüya Gibi!

Seyahat 11 Mart, 15:12'de eklendi

Kendimize çok yüklenmeyelim; bizde de örnekleri var elbette.

lk akla gelen de Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde yer alan, bugün derslik, kütüphane ve müze olarak kullanılan Silahtarağa Elektrik Santrali. 🙂 

1914-1983 yılları arasında İstanbul’a elektrik sağlayan bu Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kent ölçekli santrali, bugünlerde eğitim&öğretim yuvası olarak tarihi dokusunu devam ettiriyor.

Ancak genelde yıkıyoruz biz böyle tarihi binaları…

Örneğin, ilk dönem cumhuriyet yapılarının en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen Karaköy Yolcu Salonu geçtiğimiz günlerde Galataport Projesi kapsamında yıkıldı. Hemen ardından yine Karaköy Yolcu Salonu’nun komşusu, 1. derece tarihi bina olan Paket Postahanesi de iş projenin gazabına uğradı.

Galataport’a sağlık, ne diyelim!

Bakalım bu esnada başka medeniyetlerde, üstelik Paket Postahanesi kadar da güzel olmayan bir eski binadan nasıl harikalar yaratılabiliyor:

Bu muhteşem şatonun, aslında 1. Dünya Savaşı’ndan kalma bir çimento fabrikası olduğuna inanabiliyor musunuz?

Ricardo Bofill Levi 1939 doğumlu, ilk binasını henüz 17 yaşında tasarlamış, 23 yaşından itibaren de dünyanın önde gelen mimarlarından sayılan bir isim. Ricardo Bofill bu terkedilmiş fabrikayı gördüğünde de henüz 34 yaşındaymış. Hemen satın almış, içini yeniden tasarlamaya başlamış.

Bahçesinden…

…çalışma salonuna kadar!

Yıllar boyunca fabrikanın yeniden dizaynıyla uğraşmış Ricardo Bofill. Ortaya çıkan sonuç da, gördüğünüz gibi büyüleyici!

Evin her köşesi ayrı rüya gibi!

‘Ayrı’ derken, gerçekten ayrı.

Çünkü evin hiçbir odası birbiriyle aynı iç mimariye sahip değil. Her oda, Ricardo Bofill tarafından farklı amaçlar için farklı şekilde tasarlanmış.

Evin dış tarafı çimenler, okaliptüs ağaçları, palmiyeler ve zeytin ağaçlarıyla çevrili.

İç tarafınaysa övgüler dizecek kelimeler bulmakta zorlanıyoruz.

Nasıl bulalım ki… ‘Güzel bir şarkı gibi’ bir ev işte.

Ve İspanyol mimar artık bu evde yaşıyor…

Yılların emeği ve karşılığı diyelim 🙂

Bu evde.

Kaynaklar: Boredpanda.com,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.