Portland’da anarşistler şehrin sokaklarındaki yol çukurlarını onarıyor – biliyomuydun.com

Portland’da anarşistler şehrin sokaklarındaki yol çukurlarını onarıyor

Dünya 18 Mart, 13:19'de eklendi

Portland Oregon’da anarşistler sokaklara çıktılar – yolları tamir etmek için.

“Yolları tamir edebiliriz” diye iddia eden anarşistler yol çukurlarını onarıyor ve bunu sosyal medyadan duyuruyorlar.

28 Şubat’ta grup şöyle yazdı:

“Bugün başarılı bir ön çalışma gerçekleşti. 37 ve 39. sokaklar arasında güneydoğu Salmon’da 5 yol çukuru tamir ettik. Yamalarımızın ne kadar uzun ömürlü olacaklarını önümüzdeki günlerde ve haftalarda onları izleyeceğiz. Herkese destekleri için teşekkürler.”

Facebook sayfalarında grup bu faaliyeti neden yaptıklarını anlattılar:

“Çünkü bizler, karşılaştığımız sorunları, devletin dışında, toplumsal inşa çözümleriyle düzeltmeye inanıyoruz. Çünkü toplum anarşistleri sadece cam kıranlar ve yol kesenler olarak tasavvur ediyor. Çünkü siyasi bir teori olarak anarşizmle karşılaşıldığında devletçiler çoğunlukla “Yolları kim tamir edecek?” diye soruyor. Çünkü Portland şehri, yolları uygun zamanda ve düzgün şekilde tamir etmeyi reddediyor.

Bizler Portland Anarşist Yol Bakımıyız. Bizler toplum tarafından yönlendirilmiş doğrudan eyleme inanıyoruz. Bizler devletin, askerileştirilmiş bir polis gücüne yatırım yapmayı yolların bakım ve onarımından daha çok önemsediğine inanıyoruz.

Portland şehri bu kış fırtınası boyunda önleyici bakım ve havanın düzelmesine rağmen yavaş ilerleyen tamir faaliyetlerinde apaçık vurdumduymazlık sergiledi. Her gün bu ihmal bisikletlileri tehlikeye atıyor, insanların taşıtlarına zarar veriyor, çarpışma ve bedensel yaralanma risklerini arttırıyor.

Portland Anarşist Yol Bakımı şehir genelinde ekipleri harekete geçirmeyi, mahallelerimizde yolları onarmayı, bir topluluk inşa etmeyi ve toplumsal sorunlara devlet dışında çözümler bulmayı amaçlıyor.”

Haber: Ali Serdar Gültekin

(Yeşil Gazete, Its Going Down.org)

Ağaçlara meyve aşılayan anarşist biyologlardan sonra, yolları tamir eden anarşistler!
Otoriteye karşıyım ağğbiii yağğğ, alayına isyan modundan çıkıp, karşılaşılan sorunları, devletin dışında, toplumsal inşa çözümleriyle düzeltmeye inanmak, tam olarak doğru bir tanım.

Yazıda toplum anarşistleri sadece cam kıranlar ve yol kesenler olarak tasavvur ediyor. Çünkü siyasi bir teori olarak anarşizmle karşılaşıldığında devletçiler çoğunlukla “Yolları kim tamir edecek?” diye soruyor. O devletçi anlayışın sonunda da karşılaşılan tamir edilmesi için sana söz veren, deve yüküyle vergi toplayan ancak asla tamir etmeyen yönetimler oluyor

Devletçi değil, daha kapitalist sistemlerde de aynı yolu 20 kere tamir edip, 20 kere bozan, 20 kere ihale açan, 20 kere aynı yol için vergi toplayan yönetimler karşımıza çıkıyor

Hatta bunları senden habersiz yapıyor ki, sonradan vergi borcu faizi ile daha çok seni ezebilsin…..

Nilüfer Ertuğrul Sætrevik

kaynak: https://www.facebook.com/vannlilje

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.