İzmir’de sağlık turizminde Norveç şoku! – biliyomuydun.com

İzmir’de sağlık turizminde Norveç şoku!

Ekonomi 19 Mart, 07:01'de eklendi

Norveç Sağlık Bakanlığı sağlık turizmi için İzmir’e gelen turistlerin işlemlerini askıya aldı. Ülke, Balçova Termal Tesisleri ile yaptığı dört yıllık süreli ihalenin bitmesine iki yıl kala sözleşmeyi feshetti. İzmir Valiliği ise alternatif pazar arayışına geçti.

Referandum öncesinde AB ülkeleriyle Türkiye arasında yaşanan gerilim sürerken, İzmir’de de Norveç şoku yaşanıyor!

Norveç Sağlık Bakanlığı, uzun yıllardır İzmir Valiliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Balçova Termal Tesisleri’ne sağlık sorunları tedavisi amacıyla gönderdiği turistlerin işlemlerini askıya aldı. Norveç, 2015 yılında İzmir’in kazandığı ve 2019 yılına kadar sürecek olan ihaleyi tek taraflı feshetti. Karar İzmir’e bildirildi.

1992 yılından bu yana Norveçli turistleri ağırlayan termal tesislerde sağlık turizmi birinci sırada yer alırken ülkeden tur operatörleri aracılığıyla gelenlere konaklama ve yeme-içme dahil paketler sunuluyordu. Yapılan anlaşma gereği her yıl sabit hizmet veren tesislerin büyük bölümünde turistler kalıyordu. Güneşli gün sayısının az olduğu İskandinav ülkelerinde Norveç başı çekerken tesislerde hazır olan sağlık ekibi ve görevliler fizik tedavi, rehabilitasyon ve kaplıca hizmeti veriyordu.

YENİ ÜLKE ARAYIŞI

Norveç’in kararının ardından Balçova Termal Tesisleri yönetimi bağlı bulunduğu valilikle temasa geçerek yeni ülke arayışına geçti. Norveç dışında İsveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerden turist çekmek isteyen kurum yeniden strateji belirleyerek pazar arayışına geçti.

Balçova Termal Tesisleri’nin bağlı bulunduğu Balçova Termal A.Ş’nin de yönetim kurulu başkanı olan İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da konuyla ilgili rapor istediği öğrenildi. Ayyıldız ve tesis yönetimi konu üzerinde çalışma yaparak formül arayacak.

kaynak: http://www.egedesonsoz.com/haber/izmir-de-saglik-turizminde-norvec-soku/948923

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.