Kaçakçının Valizinden Çıkanlar Görenleri Şaşkına Çevirdi – biliyomuydun.com

Kaçakçının Valizinden Çıkanlar Görenleri Şaşkına Çevirdi

Seyahat 19 Mart, 16:29'de eklendi

Fil dişi, gergedan boynuzu ve diğer türü tehlikede olan hayvanlar… Her yıl kaçakçılar soyu tükenmekte olan hayvanlar üzerinden devasa paralar kazanıyorlar.

Kaçakçılar, uluslararası yasaları çiğniyor ve bu sayede paralar kazanıyorlar.

Endonezya’da gümrükten geçerken bir yolcu durduruldu ve valizi açıldığında görenler şaşkına döndü.  Valizin içinden pet şişelerin içine koyulmuş canlı kuşlar çıktı.

Kuşlar arasında 21 tane sarı taçlı kakadu vardı. Kuşlar bir şekilde pet şişelerin içine sığdırılmıştı ve ses çıkarmamaları için gagaları bantlanmıştı.  Kuşlara öyle acımasızca davranmışlardı ki bazıları hayatta bile değildi.

Sarı taçlı kakaduların soyu tükenmekte. Endonezya’da yaşam alanları yok edilen bu kuşların popülasyonu gün geçtikçe azalıyor. Estetik görüntüye sahip bu kuşlar evcil hayvan olarak satılıyorlar.

Kuşlar yasal olmayan bir şekilde tanesi yaklaşık 5 bin TL’ye satılıyorlar. Kuşların soyları tükenmekte olduğundan fiyatları da buna oranla gün geçtikçe artıyor.

Kuşlar birer birer satıldıklarından tek başlarına yaşayıp ölüyorlar ve üreme şansları ellerinden alınıyor.

Yasak ticaret sayesinde milyonlarca dolar kâr elde ediliyor. Bu hayvanların yanında ilaç, mücevher ve eşyalar da yasadışı şekilde satılıyor.

Bu nedenle yurtdışına çıktığınızda Türkiye’ye getirdiğiniz şeylere dikkat edin. Yasaları çiğniyor olabilirsiniz.

Hayvanları yasa dışı şekilde satılmasına engel olmalıyız. Yazıyı paylaşarak insanların konu hakkında bilinçlenmesini sağlayın.

kaynak: http://tr.newsner.com/kacakcinin-valizinden-cikanlar-gorenleri-saskina-cevirdi/hakkinda/hayvanlar-tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.