Duygusal Zeka Hakkında Bilmemiz Gereken 16 Gerçek! – biliyomuydun.com

Duygusal Zeka Hakkında Bilmemiz Gereken 16 Gerçek!

Sağlık 19 Mart, 17:30'de eklendi

Büyük firmaların akademik eğitimler yerine Duygusal Zeka alanında çalışmaların eğitimlerin başarılı olduğu konusunda açıklamaları var.Konuyu derinlemesine girmek istesem de sizleri bu konuda karmaşık bir anlatım sunmak istemiyorum. Bu yüzden yüzeysel geçip can alıcı noktalarından bahsetmeye çalışacağım…

Bu konuda yani Duygusal Zeka hakkında yapılan araştırmalarda, uzmanların görüşüne göre duygusal zekanın katsayısı kişiyi başarıya daha kolay ulaştırıyor.

Bizzat okuduğum kitap da olan ,Daniel Goleman’ın 1995 yılında ‘Duygusal Zeka’ adlı kitabı dünya çapında,en çok satanlar listesinde yer alıyor.Bu durum tıpkı benim gibi iş yerinde yöneticilik isteyen veya kariyer yapmak isteyenler için bir el kitabı haline geliverdi.

Bu kitaptan çıkarılabilecek bazı sonuçlar insanların profesyonel iş hayatında kariyer yapmalarına ve yöneticilik yapanların da iş ve işçi yönetimini daha iyisini yapabilmeleri için bir kılavuz. Tabi bu anlamda kitabı okumanızı tavsiye ederim. Sürükleyici ve asla sıkıcı bir kitap olmadığını da söylemeliyim. Anlatımı hikaye hikaye gidiyor olması ve bu hikayelerin en az bir tanesini bile “aa evet ben bunu yaşadım” cinsinden…

Bu duruma ne isim vermeniz önemli değil! Ama kesin olan bir şey var bu durum bir gerçek!

Bu durumu kabullenmeyen (Duygusal Zekayı) ve bunun sadece bir efsane olduğunu iddia eden insanlar var.Bir bilim konusu olan bu durum hakkında yani Duygusal Zeka hakkında çalışmalar yeni başladı.Ancak her şeyi bir kenara bırakıp şu iki soruyu kendinize sorun;

1. Duygularımız düşüncelerimizi ve karar vermemizi etkiliyor mu?

2. Farkında olmaya ve duygusal tepkileri kontrol etmeye çalışma çabaları sonuçlarda bir fark yaratabilir mi?

Evet az önce yukarıda sorulan sorulara cevabını az veya çok düşünüp “Evet”denilecektir.Reddetmeyi kabul etme duygularınızı kontrol etmeyi sağlayabilir ve siz farkında olmadan size başka seçenekler sunabilir.

HIZLI GELİŞTİRMENİN BELLİ BİR YOLU YOK

Tabi ki bu durumun adı Duygusal Zeka olunca bunu geliştirmenin belli bir yolu yok.Duygusal Zeka doğuştan gelen yetenekler gibi zamanla keşfedilmekte. Kişiden kişiye de kullanım ve beceri düzeyi artabiliyor.

GERİLEMESİ ÇOK KOLAYDIR

Tıpkı insanın sağlığını koruması gibi bunun tam tersi etkisi de vardır. Duygusal zeka, kötü alışkanlıklar ve duyguları etkileyen sayısız faktörlerin etkisi ile duygusal zekanızın kötü kararlar vermesi muhtemeldir.

HİSLERDEN ÇOK EYLEME DAYALIDIR

Hangi tarz duygusal bir film izlediğinizde ağlıyorsunuz? Kolay bir şekilde etkilenip tepkiler veriyor musunuz?

İnsanların duygusal tepkileri değişkenlik göstermektedir. Çabalama ve pratikten sonra nasıl hissedeceğinizi kontrol edemeyebilirsiniz.

Ama hislerinize yönelik tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Gelin bu durumu 16 Maddeyle ; Duygusal Zekası Yüksek olan İnsanlarda olan şeyleri özetleyelim;

1. DUYGUSAL ZEKANIN 5 ÖNEMLİ MADDESİ VARDIR

Hadi bunları sıralayarak başlayalım;

  1. Kendini tanıma
  2. Kendini ayarlayabilme
  3. Motivasyon
  4. Empati
  5. Sosyal beceriler

Duygusal zekası yüksek olan insanlar bu özelliklerin tamamını içinde barındırır ve farklı yollardan bunlardan istifade etmesini bilir.

2.DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK OLAN KİŞİLER ÖFKE TAŞIMAZ! TAM BİR SABIR TAŞIDIR.

Bu özelliğe sahip olan kişilerde Kendilerini kontrol etme becerisi son derece yüksektir.

3.DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK OLAN KİŞİLER; ASLA SALDIRGAN VE KIRICI VEYA KABA BİR TUTUM İÇİNDE OLMAZLAR.

Empati kabiliyetleri onları bu tür davranışlardan uzak tutar. Egoları onları değil, onlar egolarını kontrol eder.

4.YİNE BU ÖZELLİĞE SAHİP OLAN KİŞİLERDE RASTLANAN BİR ÖZELLİK DE HERŞEYDEN YAKINMAZLAR VE SIZLANMAZLAR. HAYATLARINI BİR DRAM GİBİ SÜRDÜRMEZLER.

Çünkü sorumluluk almasını bilirler, yaşadıklarının suçunu başkalarına yükleme, hatayı başka yerde arama gibi bir özellikleri yoktur. Yaptıklarından veya yapamadıklarından pişmanlık duyup, hayatı kendilerine zehir etmezler.

5. YİNE BU ÖZELLİĞE SAHİP OLANLAR ,YAŞADIKLARINDAN DOLAYI ASLA BAŞKALARINI SUÇLAMAZLAR.

Karar verici noktada olduklarını bilirler, hatalarını, yanlışlarını bilmeyi bir erdem olarak görürler.

6. ÇEVRESİNDEKİ KİŞİLERİNİN YAŞADIKLARI DUYGUSAL DURUMLARININ KAYNAĞININ KENDİLERİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEZLER.

Üzgün, sinirli, öfkeli bir iş, okul arkadaşlarını gördüklerinde akıllarına ilk gelen şey “bana mı kızgın acaba?” olmaz. Duygusal zekası yüksek olan kişiler bir olay hakkında tahmin yürütüp, bundan rahatsız olacak kişiler değildir. Sordukları sorular ve sergiledikleri yaklaşımla hem kendilerini hem de karşısındaki rahatlatmasını bilirler.

7. KENDİSİNİ MUTSUZ EDEN BİR OLAYI GÖRMEZDEN GELMEZLER.

Duygusal Zekası yüksek olan bu kişiler “sebepsiz mutsuzluklar” yaşamazlar, çünkü yaşadıkları, büyük, küçük her sorunla yüzleşme, onu akıllarından çıkarmayı bir şekilde bilirler. Kafaları daima rahattır, çünkü sorunları görmezden gelmek, yerine anından çözme yoluna girerler.

8. DUYGUSAL ZEKASI ÇOK DÜŞÜK, EMPATİDEN YOKSUN, SÜREKLİ DEPRESİF KİŞİLERLE ARKADAŞLIK ETMEZLER.

Kısacası kendilerini mutsuz eden, zehirleyen, vs. insanlarla bir arada bulunmak istemezler. Kendileri gibi duygusal zekası yüksek olan kişilerle takılmayı severler.

9. DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK İNSANLARIN SORUNLARI ERTELEMEK VEYA  ONLARDAN KAÇMAK GİBİ DAVRANIŞLARI YOKTUR.

Zoru görünce kaçan insanlar değillerdir. Küçük bir sorunun dahi çözülmeden bırakılması halinde zaman içinde daha karmaşık bir hale geleceğinin farkındadırlar. O yüzden sorunları ertelemezler, bakarız demezler.

10. NEREDE, NASIL KONUŞACAKLARINI ÇOK İYİ BİLİRLER.

Konuştukları konunun hassasiyetine, önemine, kapsamına uygun kelimleri seçmede, yaklaşımı sergilemede usta olurlar. Kısacası asla patavatsız, ne dediğini bilmeyen kişiler değillerdir.

11. KENDİLERİNİ, HİSLERİNİ, RUHSAL DURUMLARINI ASLA İHMAL ETMEZLER.

Farkındalık ve bilinç seviyeleri yüksektir. Kendilerini boşlamazlar, sorunlarını görmezden gelmezler, kendileriyle ilgili insanlardır.

12. BEDEN DİLİNİ KULLANMADA USTADIRLAR.

Konuşurken, iletişim kurarken, iletişimin tüm tekniklerinden ustaca istifade ederler.Bu yüzdendir ki karşısındaki insan üzerinde rahatlatıcı bir etkileri vardır. Beden dillerini ustaca kullanarak, hissettirmeden kişinin kendilerine karşı rahat ve dürüst olmasını sağlarlar.

13. İLETİŞİMLERİNDE MUTLAKA SINIRLARI VARDIR.

Duygusal zekası yüksek kişiler herkesi memnun etmenin imkansız olduğunu çok iyi bilirler, asla böyle bir gayret içine girmezler. İlişkilerinin temelinde asla kendilerini beğendirme çabası yatmaz, belli kuralları ve kriterleri vardır, hiçbir şey için bunları çiğneyip geçmezler.

14. BELKİ DE EN BÜYÜK ÖZELLİKLERİ ÇÖZÜM ODAKLI KİŞİLER OLMALARIDIR.

Duygusal zekası yüksek kişiler problemler üzerinde dolanmazlar, baştan itibaren çözüm odaklı ve pozitif bir yaklaşım sergilerler. Onların hayatta bu kadar başarılı olmalarının sebeplerinden biridir bu.

15. KENDİNİ EN İYİ TANIYAN İNSANLAR, DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK İNSANLARDIR.

Kendilerini en ince ayrıntısına kadar tanırlar. Yapabileceklerini, yapamadıklarını, güçlü ve zayıf yönlerini, vs. çok iyi bilirler. Altından kalkamayacakları işlere girişmezler, boş sözler vermezler, boş hayaller peşinde koşmazlar.

16. GEREKSİZ TARTIŞMALARA GİRMEZLER, OLUMSUZ SOHBETLERİ KISA KESERLER.

Bir sonuca ulaşmayacak, kısır döngü içerisindeki tartışmalara girip efor harcamazlar. Nerede durmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Hem kendileri hem de karşılarındakiler için bir anlamı olmayan tartışmaları bitirirler, uzatmazlar. Duygusal zekası yüksek insanlar negatiflikten beslenmezler, bu onları öldürür.

Sonuç olarak : Duygusal zekası yüksek insanlar hayattan keyif almasını bilen, neşeli, pozitif ve tutkulu kimselerdir.

Kaynak: Karnaval 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.