Yıllarca bir kafeste tutulan, insanlar eğlensin diye birayla “beslenen” ayının hikayesi – biliyomuydun.com

Yıllarca bir kafeste tutulan, insanlar eğlensin diye birayla “beslenen” ayının hikayesi

Yaşam 20 Mart, 21:36'de eklendi

Bundan beş ay önce, Pashuk isimli bu ayı için hayat tam anlamıyla bir cehennemdi.

Arnavutluk’ta bulunan bir restoranın yanında, daracık bir metal kafeste tutulan Pashuk, kafese de boynundaki pranga ile bağlıydı. O kadar uzun süredir bu haldeydi ki boynundaki pranga neredeyse derisiyle bütünleşmişti.

Tutsak olarak tutulduğu restorana gelen müşterilerin “eğlenmek” için bira içirdikleri zavallı Pashuk’un bazı günler tek gıdası bira oluyordu. Diğer günlerde ise yalnızca ekmekle besleniyordu.

Pashuk, onun için cehennemle eşdeğer olan bu yerde yalnız da değildi. Onunla birlikte Tomi ve Gjina adında iki ayı daha restoran tarafından tutsak ediliyordu. Restoran sahipleri, ayıları müşterilerine “beer bears”, yani “bira ayıları” olarak tanıtıyordu.

Ancak 5 ay önce, Pashuk, Tomi ve Gjina için bir şeyler değişti ve tutsak ayılar Four Paws adlı hayvan koruma-kurtarma oluşumu tarafından gelen ihbarlar üzerine kurtarıldı, ardından da Kosova’da bulunan Prishtina Bear Sanctuary adlı rehabilitasyon merkezine transfer edildi.

Pashuk rehabilitasyon merkezindeki ilk günlerde oldukça içine kapanıktı. Zamanının büyük kısmını odasında uyuyarak geçiriyordu ve dışarı çıkmak istemiyordu.

Ancak Pashuk, tıbbi destek, iyi bir bakım ve sevgiyle hayata döndü. Yemek yemeyi, çimlerde oynamayı, yüzmeyi ve diğer ayı dostlarıyla zaman geçirmeyi çok seven Pashuk, artık çok mutlu.

 

Rehabilitasyon merkezi yetkililerinden Albana Hoti, The Dodo’ya yaptığı açıklamada “Pashuk, sağlığına kavuştu. Daracık bir kafeste sürekli bira içirilerek tutsak edilen Pashuk’u bulduğumuzda ölü gibiydi, ama şimdi çok mutlu.” ifadelerini kullandı.

Tutsak edilen diğer iki ayı dostumuz Tomi ve Gjina da artık çok daha iyiyler. Hoti onlarla ilgili olarak da “Tomi, çok uyumlu. Güneşlenmeyi ve ağaçlara tırmanmayı çok seviyor. Gjina’nın durumu biraz daha ciddi.

Ona günde ortalama 20 şişe bira içirilmiş. Aşırı alkol tüketiminden ve dar bir kafeste kapalı tutulduğundan ciddi bir anksiyete sorunu yaşıyor. Oldukça ürkek ve gergin. Geldiğinde sudan çok korkuyordu ancak şimdi vaktinin çoğunu havuzda geçiriyor. Yüzmeye bayılıyor. Diğer ayılarla sosyalleşmekte hala biraz güçlük çekiyor ancak zamanla çok daha iyi olacak.” diyor ve ekliyor “Onları böyle iyileşirken, oyun oynarken, her geçen daha mutlu olurken görmek paha biçilemez.”

kaynak: http://kirmizitilki.com/2017/03/18/yillarca-bir-kafeste-tutulan-insanlar-eglensin-diye-birayla-beslenen-ayinin-hikayesi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.