Eğer başkanlık (eyalet) sistemi gelirse, hangi şehirde yaşıyorsan, orası ayrı bir yönetim olacak ve yasaları da özerk olacak. – biliyomuydun.com

Eğer başkanlık (eyalet) sistemi gelirse, hangi şehirde yaşıyorsan, orası ayrı bir yönetim olacak ve yasaları da özerk olacak.

Politika 20 Mart, 23:47'de eklendi

İrfan Değirmenci yazıyor

Eğer başkanlık (eyalet) sistemi gelirse, hangi şehirde yaşıyorsan, orası ayrı bir yönetim olacak ve yasaları da özerk olacak.

Tek havuz sistemindeki devlet hizmetlerinden yararlanamayacaksın. Mesela İstanbul’da yaşıyorsan, sosyal , eğitim, sağlık ve büyük çoğunluğu yabancılara satılmış kurumlardaki çalışıp geçinme hakların, Tek Devlet güvencesinde olmayacak.

Sgk, emekli sandığı, bağkur, hasta hakların.. işkur, işsizlik maaşı, engelli maaşı.. ücretsiz veya indirimli otobüs kartların.. hayatını kolaylaştırması için çok daha fazla olması gereken sosyal devlet hakların, yerel yönetim yasalarına bırakılacak.

Tazminatsız işten atılırsan, evin fiilen işgal edilirse, banka hesabın boşaltılırsa, işid kızını, pkk oğlunu kaçırırsa, hangi tarafta olduğunu bilemediğin, polis, asker, savcı ve hakimlerin kapılarında saçını başını yolacaksın.

Öyle “tek adam” yönetimi dediklerine bakma.
Amerikaya bak. Bu sistem onların projesi.
Başkanları, başka eyaletlerin yasalarına karışamıyor.

Olur da; fetö darbesi henüz gerçekleşmemiş olsun.. sen koruma ordusunu aşıp, sarayına girip “sayın başkanım beni kurtar” diyebilirsen, sana yardım edemeyecek. Etmek zorunda da değil. Çünkü artık senin oyuna ihtiyacı yok.

Hani o miting’de “Al oyunu kendine sakla” dediği vatandaşı hatırladın mı? Tabi başkan(padişahın) karşısına destursuz çıktığın için, kendini silivride bulabilirsin!
Gelelim fetocu üst düzey kriptolara:

Mesela arınç, mesela abd gül, e.ihsanoğlu ve rüzgara göre yön değiştirmeye müsait bir çok ünlü siyasetçi ve belediye başkanı..

Mesela darbe girişimi gecesi ortadan kaybolup gidişata göre saatler sonra piyasaya çıkan h.akar gibi sözde komutanlar..

Bütün bunların yarın “rte bizi kandırdı” demeyeceklerinin garantisi bile yokken, neden fetocu oldukları bile bile dokunulamıyor? Neden ön planda değil de; perde arkasından izliyorlar her şeyi?

Çünkü yarın öbür gün, yeni darbe girişiminden başarıyla çıkarlarsa, her birinin rütbesi ve makamı çoktaan hazır da ondan..

Bir kanlı kaos, binlerce direnişçi kıyımı.. hooop, ondan sonra ılımlı yeni başkanım koltukta, hoca efendi bu kez hayır duaları ediyor.. müttefikimiz amerika, bir kez daha yanımızda!
Hangi eyalette yaşıyorsan, oranın baş yöneticine taabi olacaksın. Öyle “benim köyde şu kadar arazim var, evim var. Gider yerleşirim” diyemezsin.

Yeni yerel yöneticilerin, mal ve mülklerini İzak’a, Grat Armenia’ya, Bop’a, veya hangi yabancı yatırımcı istiyorsa ona verecek.

Sen vize pasaport işlemleriyle uğraşırken, bir gece ansızın ortada kalacaksın. Gidecek mahkeme bile bulamayacaksın. Sana diyecekler ki “sen istanbul’da yaşıyorsun. Burada başkasına devredilen mülkün için, dava açamazsın.”

Yıllarca didinip uğraştığın, dişinden attırarak yaptığın evin ve arsan yok..

Nereye gideceksin? Yargıtay da yok?

Zaten milletin değerleri bile, varlık fonuna devredilmişti. Alışmalısın burası Yeni Türkiye!
Bunu sen istemiştin.

kaynak: https://www.facebook.com/nedeyim/posts/10155057585694590

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.