Atalarımız Neandertelleri Sevdikleri İçin Ağır Bedel Ödediler – biliyomuydun.com

Atalarımız Neandertelleri Sevdikleri İçin Ağır Bedel Ödediler

Yaşam 23 Mart, 10:45'de eklendi

Evrimimizin geçtiğimiz 10 yılda ortaya çıkmış en büyük sürprizlerinden biri, atalarımızın evrimsel kuzenleriyle aşk dolu toplantılarda bir araya gelip çiftleşmeleridir.

Öyle görünüyor ki, Neandertallerle seks yapmak uzak akrabalar için bir çeşit eğlenceydi. Bu eğlence Sibirya, Doğu Asya, Orta Doğu ve Avrupa’da birçok kez ve 100.000 ila 40.000 yıl
arasında bir zaman önce uzun bir süre boyunca yaşandı.

Gerçekte, elbette tam olarak bu ilişkilerin kaç kez yaşandığını ya da gerçekleştiği koşulları bilmiyoruz. Bizi veya onları kim teşvik etti? İlişkilerde karşılıklı rıza var mıydı? Hayat boyu eşleştiler mi? Veya geçici bir eğlence miydi?

Bugün bizim için uzak akrabalarımızla birleşmemizin sonuçları, onların ve bizim genomlarımız incelendikçe netleşmektedir. Genomunuzun % 1,5 – % 2,1’lik bir kısmı Neandertal’lerden gelmektedir, soyunuzun elbette Afrika dışından geldiğini varsayarsak.

Endonezya’nın doğusunda,  Yeni Gine ve Avustralya’da yaşayan yerli halkın atalarının ise “Denisovalılar” a kanı kaynamıştır. Bu halkın genomlarında ise bu gizemli türden % 4 – % 6 oranında kalıtsallık bulunmaktadır. 44.000 yıl önce Denisovalılarla çiftleşmiş en eski Yeni Ginelilerin – DNA’larından ortaya çıkan sonuç budur- bu eylemleri Okyanusya’nın tropik iklimlerinde olmuştur.

Afrikalı atalarınız varsa sakın endişelenmeyin çünkü onlar da başka bir veya iki insan türü bulup çiftleşmişlerdir. Şaşırtıcı bir şekilde, Batı Afrikalı Biaka ve Baka (“cüce” olarak adlandırılan) insanlarının genomları, yalnızca 9000 yıl önce insan genomuna giren ve tamamen bilinmeyen türlerden gelen DNAya sahiptir.

Melezlemelerden gelen miras oldukça gerçektir ve pek çok modern rahatsızlığı ve bazı kötü hastalıkları açıklamaktadır.

Neandertal DNA’sı, cilt nasırları, duygu durum bozuklukları ve depresyon, fazla kilo ve obezite, üst solunum ve idrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma, arterlerin sertleşmesi ve hatta sigara içme gibi durumlarla ilişkilidir. Şimdi yeni bir araştırma, sadece ABD’de her yıl 14 milyon yeni vaka ile; cinsel yolla bulaşan ve en çok görülen enfeksiyonlardan biri olan bir insan papillomavirüsünün (HPV16) Neandertallerden miras kaldığını buldu. Teknik açıdan bakıldığında, burada arkaik popülasyonların aralarındaki cinsel temas, HPV16’nın yeni varyantlarının bize iletilmesine neden olmuştur. Yüksek riskli insan papillomavirusları ciddi bir küresel sağlık sorunudur. Dünya çapındaki tüm kanserlerin yaklaşık %5’ini oluştururlar.

Atalarımızın Neandertaller, Denisovalılar ve muhtemelen çok sayıda diğer arkaik kuzenlerle çiftleşmek için yaptıkları seçimler, bize yeni yeni öğrenmeye başladığımız bu derin mirası bırakmıştır.

Kaynak: theconversation.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.