Blog yazarak nasıl para kazanılabiliyor? – biliyomuydun.com

Blog yazarak nasıl para kazanılabiliyor?

Seyahat 24 Mart, 13:57'de eklendi

Seyahat etmek isteyen herkesin hayalleri aslında birbirine çok yakın.

Sürekli ya da kafasına göre seyahat etmek ve bir ofiste tıkılıp kalmamak. İşin bu düşünce boyutu çok güzel ve çok çekici ama konu “iyi de para işi ne olacak?” kısmına gelince yine hemen herkeste bir tıkanma oluyor. Çok da abes bir durum değil, pek tabii ki seyahat etmek için de para gerekiyor. Ama az, ama çok kişinin tercihlerine göre değişen bir durum ancak temel ihtiyaçların karşılanacağı kadar bir para mutlaka gerekiyor. Blog yazarak para kazanmak da aslında biraz çalışınca olmayacak bir şey değil.

Ne Kadar Kazanmak Gerekiyor?

Benim durumumda bu rakam 600$. Çok açık ve net size rakam veriyorum çünkü hepimizin bu rakamları duymaya ihtiyacı var çünkü hiç bilmediğiniz bir hayatın giderlerini tahmin etmek çok zor. Fiyatı dolar üzerinden veriyorum çünkü bugün minimum ihtiyacımız 2000TL desem ekonomimiz malum bir sene sonra o paraya 15 günü zor çıkarabilirsiniz. En azından beni takip edenler nasıl bir hayat yaşadığımı az çok görüyorlar ve bunu kaç parayla başardığımı merak ediyorlar. Sitede sıkça sorulan sorular kısmında da bahsettiğim üzere benim sabit gelirim ev kirası ancak eğer hayatımda biraz daha konfor ve rahatlık istersem ya da çok seyahat ettim yoruldum biraz da kendimi şımartayım gibi işlere girmeye kalkarsam bu sabit gelir kesinlikle yeterli kalmıyor.

Blog Yazarak Para Kazanılabiliyor mu?

Şu sıralar en çok gelen bir diğer soru da “Peki blog yazarak para kazanmak mümkün mü?” oluyor. Evet kazanabiliyorum. Tam 3 senedir yazıyorum ve muhtemelen bu üç senenin ilk yılında hemen hemen hiçbir şey kazanmadım ama sonra yavaş yavaş sitenin bilinirliği arttı ve siz okuyucular sayesinde de maddi olarak ben de hayatımda ilk defa elle tutulur bir şeyler kazanmaya başladım.

Blog yazmanın en güzel tarafı “ofisleri”

Çok yüksek rakamlar düşünmeyin, henüz o kadar yüksek trafiğim yok, umarım ileride sayenizde olacaktır. Burada sizinle olan karşılıklı dostluk sayesinde bunu başardığımızı düşünüyorum. Ben elimden geldiğince sizlere yaşadığım bilgileri aktardım ve siz de beni bu konuda desteklediniz, hepinize tek tek teşekkür ederim.

Para Nasıl Kazanılıyor

Google

Herkesin diline pelesenk olmuş bir yöntem, Google ads. Şahsen beni daha siteyi yeni kurduğum dönemde sebebini hala bilmediğim bir durumdan dolayı şutladılar ve oradan hiçbir şey kazanmıyorum. Gerçi çok çok yüksek trafiği olan bir siteniz yoksa yine pek bir şey kazanılmıyor. Reklamların gösterim ve tıklanma oranlarına göre para ödüyor ancak ülkemizde çok düşük miktarlar veriliyor maalesef.

Artiway

Bunun için ne blog sahibi olmanıza ne de başka bir şeye ihtiyacınız var. Aslında Artiway hali hazırda internetten alışveriş yaparken nakit para biriktirmemizi sağlayan bir sistem. Diğerlerinden farkı “puan” değil direk “nakit para” biriktiriyor olmamız. Burada yazmamın sebebi ise seyahatlerde sıkça kullandığım booking.com gibi sitelere de burası üzerinden girip nakit iadesi alıyorum. Bunu da blogumun tanıtımı için kullanıyorum. Siz istediğiniz şey için kullanabilirsiniz tabi ki :). Aşağıdaki linkten üye olun ve alışveriş yapacağınız siteyi seçip normal alışverişinize devam edin. Girdiğiniz siteye özel olan bonus, puan vs hiç birinde bir eksilme olmaz, onları da kazanmaya devam edersiniz.

Mesela şu aralar Aliexpress sitesinden yapılacak alışverişlerde %10 nakit iadesi var. Benim gibi elektronik alışverişini sık yapan varsa çok işine yarıyor haliyle. Sadece elektronik değil daha birçok siteden alışveriş yapılıyor ve gerçekten nakit geri dönüşler (özellikle çevrenizdekiler için de alışverişi siz yaparsanız) ciddi rakamlar birikebiliyor. Kredi kartlarının inanılmaz düşük bonus puanlarıyla ya da sitelerin sadece kendi sitelerinde kullandırttıkları puanlarla kıyaslamayın. Onlara nazaran hem çok daha yüksek hem de istediğiniz banka hesabına nakit olarak yatıyor. Şahsen kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

Backlink satışı

Blog yazarak para kazanmak isteyenler için en kritik nokta burası. Backlink satışı sitenin en önemli gelir kaynaklarından biri. Kısaca anlatmak gerekirse firmaların kendi ürünlerinin Google sıralamalarında üstlerde gözükmesi için sizden belirledikleri bir anahtar kelime ile link alma durumu. Bu bağlamda siteniz ne kadar özgün içerikte olursa, ne kadar kendi yazdığınız yazılar olursa o kadar kaliteli oluyor. Mesela benim sitemde başka bir siteden kopyalanmış tek bir yazı bile bulamazsınız, her birini tek tek kendim yazdım ve hepsi özgün kendi düşüncelerimden oluşuyor. Bu yüzden de sitenin değeri her gün yükseliyor ve kaliteli sitelerden link alımının ücreti de daha da artıyor.

Tanıtım yazıları

Tanıtım yazısı + içerisinde backlink şeklinde paket satışı yapılabiliyor. Ben şahsen otel tanıtımı yapmıyorum çünkü çok çirkin duruyor. İnsanlara sırt çantasıyla ucuza gezmenin yollarını anlatırken bir diğer yazımda geceliği sadece 300€ ‘ya bilmem ne resort da kalın diyemem. Ama isteyen diyebilir tabii ki, tamamen tercih ve içerik meselesi.

Banner Reklam Satışı

Banner dediğimiz çok eskilerden beri kullanılan bir yöntem. Mesela bu sitenin ana sayfasına girerseniz hemen sağ tarafta Qatar airways’in ve Bilet Bayisi firmalarının banner reklamlarını göreceksiniz. Bu reklamlar aylık ya da yıllık ücret şeklinde satılabiliyor ya da o banner üzerinden tıklanarak yapılan alışveriş sonrası komisyon alınabiliyor. Mesela bu yazının en altında booking.com sitesinin de bir bannerını göreceksiniz. Eğer gidip kalmak istediğiniz oteli oradan ayarlarsanız bana da ufak bir destek olmuş olacaksınız. Gönül isterdi ki komisyonlar çok yüksek olsun ancak bunlar benim için akmasa da damlıyor denilen getiriler oluyor.

Facebook Reklamları

Tabii ki web siteniz var ve haliyle bir Facebook sayfası da açıyorsunuz. Facebook sayfası üzerinden de firmaların reklam ve promosyonlarını yapabilirsiniz ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta sayfanızı takip eden kişilerin gerçekten işine yarayacak bilgiler ve kampanyalar sunmanız. Az önce yukarıda Artiway örneğinde olduğu gibi.

Ücret Ödemeden Seyahat Etmek

Bu tam olarak para kazanmak değil tabi ki ancak benim için para harcamamak da bir nevi kazanç çünkü en azından buralardan gelen ufak tefek gelirleri sabitlemiş oluyorum. Bunun için biraz uğraşmak gerekiyor ve sitenizin gerçekten insanlar tarafından okunuyor, seviliyor ve dikkate alınıyor olması gerek. Bu şekilde kimi zaman kalacağınız hostel, otel firmaları sadece orada kaldığınızı takipçiler ile paylaşılması karşılığı size ücretsiz konaklama verebiliyor. Veya uçak firmaları (duyun beni!) sizlere sponsor olup gideceğiniz destinasyonların biletlerini ücretsiz verebiliyor. Şu sıralar benim de en çok ihtiyacım olan bu, nitekim herkesin olduğu gibi benim de en büyük giderlerim her daim uçak biletleri.

Bir başka ofis

Sonuç olarak eğer blog yazmak benim yapabileceğim bir şey, ofiste tıkılıp kalmak istemiyorum, ben de mekandan bağımsız her yerde yaşamak ve bulunduğum yerden para kazanmak istiyorum diyorsanız o zaman yukarıda yazdıklarımı dikkate almanızı öneriyorum. Siz de ister Tayland’ın kıyılarında kumsalda, ister Avrupa’da bir kafe’nin bahçesinde, isterseniz de burada kendi evinizde yanınızda çayınız kahveniz kedinizle oturduğunuz yerden çalışabilirsiniz.

Bu yukarıda yazanlar sadece benim şahsen denediğim, uyguladığım yöntemler. İnternet dev bir kaynak, herkes için bir yol mutlaka vardır. Benim yolumdan gelmek isteyenler sorularını aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirler, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

kaynak: http://www.yoldaki.com/blog-yazarak-para-kazanmak/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.