“St. Petersburg saldırganı İslam’la ilgilenmeye başladı ve Türkiye’ye geldi” – biliyomuydun.com

“St. Petersburg saldırganı İslam’la ilgilenmeye başladı ve Türkiye’ye geldi”

Dünya 10 Nisan, 16:17'de eklendi

Rusya’nın St. Petersburg kentinin metrosundaki intihar saldırısının şüphelisi Ekbercan Celilov’un İslam’la ilgilenmeye başlamasının ardından bir dönem Türkiye’ye geldiği belirtildi

Reuters,  St. Petersburg metrosunda 3 Nisan’da düzenlenen intihar saldırısının baş şüphelisi olan Ekbercan Celilov’la aynı restoranda çalışan bir eski mesai arkadaşlarıyla konuştu.

İsminin belirtilmesini istemeyen bu kişilerden biri, Reuters’a, Celilov’un 2014’te camiye gitmeye, Kuran okumaya ve sakalını uzatmaya başladığını anlattı. Fakat kaynak, Celilov’da radikalleşme belirtileri görmediğini söyledi. Aynı kaynak, 2015’teyse restorandaki diğer ahçılardan Celilov’un Türkiye’ye gideceğini öğrendiğini belirtti.

Türkiye’ye gideceğini Celilov’un kendisinden duyduğunu söyleyen bir diğer kaynağın anlattığına göreyse, Celilov’un Kasım 2015’te Antalya’da yaşayan amcasının yanında gittiğini anlattı.

Öte yandan her iki kaynak da Celilov’un Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışıp çalışmadığını bilmediklerini söylediler. Daha önce Rus basınında alıntılanan bir kaynak, Celilov’un Türkiye-Suriye sınırında gözaltına alınıp sınırdışı edilerek Rusya’ya gönderdiğini söylemişti.

Sendika.Org

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.