Yapay Zeka Kendi Programlarını Yazmak İçin Kod Çalabilir! – biliyomuydun.com

Yapay Zeka Kendi Programlarını Yazmak İçin Kod Çalabilir!

Teknoloji 13 Nisan, 15:09'de eklendi

Yapay zeka sistemlerimiz giderek daha akıllı olmaya devam ediyorlar.

Bilim insanları, “DeepCoder” adlı bir yapay zeka sisteminin, temel sorunları çözmek için diğer programlardan ödünç kodlar alacak kadar akıllı olduğunu söylediler. Ancak sistemin arkasındaki ekip, insan programcıları işsiz bırakmak istemiyorlar, sadece insanların herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın program kurmalarını kolaylaştırmak istiyorlar.

DeepCoder, Microsoft ve Cambridge Üniversitesi tarafından sürdürülen bir projedir. Bu projede; karar vermede büyük miktarda verinin işlendiği ve değerlendirildiği bir beyindeki sinir ağını taklit etmek için derin öğrenme teknikleri kullanılmaktadır.

Bu da Google’ın insanı bozguna uğratan Go sisteminin aksine, başlangıçta koda donanımsal olarak bağlı olan seçimler olmaksızın yapay zeka sisteminin kendisi için düşünebileceği anlamına geliyor.

Girdilerin ve çıktıların bir listesi verildiğinde, DeepCoder hangi kod parçalarının istenen sonuca ulaştıracağını bulabiliyor. Geliştiricileri yapay zeka sistemin, bir programın yaratılması için insanlara bir fikri tanımlayabilmelerine olanak sağladığını belirttiler.

İnsan yazılımcılar, diğer halka açık programların çoğunu ödünç almaya alışkın olacak, ancak DeepCoder gibi bir sistem bunları çok daha hızlı arayabilir ve önceki yapay zeka sistemlerinden çok daha hızlı düşünebilir.

Ayrıca kod parçalarını, henüz insanların aklına gelmemiş şekillerde birleştirebilir. DeepCoder şimdi hangi parçaların yararlı olacağını ve hangilerinin kullanılamayacağını önceden tahmin edebiliyor. Yeni yapay zeka sistemi, seçimlerinden bir şeyler öğrendiğinden dolayı giderek daha akıllı hale geliyor.

Bu, yakında yazılım hatalarını bulan ya da nesneleri fotoğraflarda daha hızlı tanımlayan programlar üretebileceğimiz anlamına geliyor. Hepsi de insan yazılımcılar parmaklarını oynatmak zorunda kalmadan gerçekleşecek.

Şimdilik, DeepCoder yalnızca 5 satırlık kodlardaki basit programlama sorunlarını çözebiliyor ancak araştırmacılar, sistemi yükseltip gelecekte yazılımcı olmayan kullanıcıların daha kolay çalışabilmelerini sağlamayı umuyorlar.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/smart-ai-can-now-steal-code-to-write-its-own-programs

Çeviri: N. S.

kaynak: http://www.sondakikabilim.com/2017/03/07/yapay-zeka-kod-calabilir/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.