Kaymakam ve komutandan halka referandum tehdidi: “Gönlümüzü hoş tutun yoksa meraya çıkamazsınız” – biliyomuydun.com

Kaymakam ve komutandan halka referandum tehdidi: “Gönlümüzü hoş tutun yoksa meraya çıkamazsınız”

Yaşam 16 Nisan, 18:15'de eklendi

Kaymakam ve komutandan halka referandum tehdidi

Beytüşşebap ilçesine alay komutanı ile gelen bir kaymakamlık yetkilisinin halkı, “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun. Aksi takdirde hayvanlarınızı meraya çıkaramazsınız” diye tehdit ettiği bildirildi

Bitlis, Kars ve Ağrı’da mülki idare amirlerinin yurttaşların Anayasa Değişikliği’ne referandumda ‘Evet’ oyu vermesini sağlamaya yönelik baskılarının ardından bu kez de Şırnak’ta muhtarlara “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralarınıza çıkaramayabilirsiniz” denildiği ifade edildi.

Alay komutanları eşliğinde çarşamba günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gelerek muhtarları toplayan bir kaymakamlık yetkilisi tarafından ‘Hayır’ çıkması durumunda halkın güvenliğinin ve ekonomisinin tehlikeye gireceği anlatıldı.

Birlik: Apaçık tehdit

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Beytüşşebap’a yaptığı ziyaretin ardından BirGün’e açıklamalarda bulundu.

Bölgede halkın kaymakamlık yetkilileri ve komutanlar tarafından tehdit edildiğini anlatan Leyla Birlik, “Yaz aylarında yüz bin hayvanın bulunduğu bölgede bir kaymakamlık yetkilisi gelerek, ‘sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralara çıkartamazsınız’ diyor. Bu apaçık bir tehdittir” dedi.

Köylerdeki sandıklar taşındı

Beytüşşebap öğretmen evinde muhtarları ve ihtiyar heyetini toplayan kaymakamlık yetkilisinin hayvancılığı bitirme tehdidiyle sandıktan ‘Evet’ oyu çıkartmaya çalıştığını belirten Birlik, şu ifadeleri kullandı;

“Beytüşşebap’ta halka yönelik büyük bir referandum baskısı uzun süredir var. Birçok köydeki sandık, korucu köylerine taşındı. Halkın özgür iradesi ile oy kullanmasının önüne geçmek istiyorlar. Şimdi de güvenliklerinin olmayacağına ve hayvancılıklarını bitirebileceklerine yönelik tehditler savuruyorlar. Muhtarların ve halkın böyle bir sıkıntısı var.”

‘Halkımız kenetlendi’

Tüm tehdit ve sandık birleştirme girişimlerine rağmen halkın kararının net olduğunu ifade eden Birlik, şöyle devam etti; “Beytüşşebap’ta yaptığımız görüşmelerde insanlar, ‘Buraya referandum için geldiyseniz hiç kendinizi yormaya gerek yok.

Burası zaten ‘Hayır’ oyu kullanacak’ diyor. Halkımız kenetlendi. Yıllar boyu köyleri yakılarak, sürgün edilerek, hayvanları katledilerek yaşayan insanlar, bu gibi tehditlere alışık. Onlar için herhangi bir sorun olmayacaktır. Sonuç değişmez.”

birgun.net

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.