Türkler en çok hangi ülkelerde yaşamak istiyor? – biliyomuydun.com

Türkler en çok hangi ülkelerde yaşamak istiyor?

Dünya 17 Nisan, 22:54'de eklendi

“Buralardan gitmek lazım” son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız sözlerden biri haline geldi.

Türkiye’den gitmek istiyorum, yurt dışında yaşamak istiyorum gibi fikirler, belli zamanlarda, bazı sebeplerden dolayı insanların aklına geliyor. Şaka amaçlı dile getirenlerin yanı sıra ciddi ciddi yurt dışında yaşamak isteyen ve yaşayan vatandaşların sayısı da az değil. Biz de Birleşmiş Milletlerin geçtiğimiz yıllarda yayınladığı raporu hatırladık.

Rapora göre 3 milyondan fazla Türk yurt dışında yaşıyor. Rakamlara bakarak Türklerin en çok nerede yaşamak istediğini tam olarak söyleyemesek de istatistikler önümüze ilginç bir dünya haritası koyuyor. Hangi ülkede olursa olsun mutlu yaşamanızı umuyoruz. Türkler en çok hangi ülkelerde yaşamak istiyor? İşte sayılarla cevabı:

Türklerin en çok tercih ettiği ülkeler 

Almanya

Almanya, 2.7 milyon Türk vatandaşına ev sahipliği yaparak birinci sırada yer alıyor. En fazla Türk’ün yaşadığı Almanya, yıllardır birinciliği kimseye kaptırmıyor. Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için 60’lı yıllarda büyük bir göç dalgası başlamıştı.

Fransa

Almanya’dan sonra ikinci sırada 425 bine yakın Türk ile Fransa geliyor. Fransa, Türklerin en çok yaşamak ve görmek istediği ülkelerden birisidir.

Hollanda

Almanya ve Fransa’dan sonra en çok Türk’ün yaşadığı ülke Hollanda, 365 bin Türk vatandaşına kapılarını açmış. Yapılan seçimlerde parlamentoya Türk milletvekillerinin de girebildiği ülkeye, 70’li yıllarda Türk aileler işçi olarak göçmeye başladı.

Avusturya

Sıralamada dördüncü olan Avusturya’da, 115 bine yakın Türk yaşadığı tahmin ediliyor. Resmi olmayan rakamlar ise 250 bin civarında olduğunu söylüyor.

İsviçre

İsviçre’de resmi verilere göre İsviçre vatandaşı olan ve çifte vatandaşlığa sahip olan Türklerin sayısı 100 bini geçiyor.  İsviçre’den sonra gelen ülkeler sırasıyla:  İsveç, Danimarka, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Belçika.

En az Türkün yaşadığı ülkeler

El Salvador

Orta Amerika’da yer alan El Salvador, 7 milyon artı 2 Türk vatandaşa sahip. Dünyada en az Türk nerede sorusunun cevabı Guatemala’nın komşusu El Salvador.

Paraguay

Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan Paraguay, en azından 3 Türk vatandaşa sahip. Paraguay, El Salvador’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Faroe Adaları

Danimarka’ya bağlı Faroe Adaları, 1948 yılında kurulmuş özerk yönetime sahip bir ülke. Keçilerinin meşhur olduğu ülke, keçiler ülkesi olarak da biliniyor. Faroe Adaları’nda 3 Türk vatandaşımız sabırla yaşamaya devam ediyor ve bu ülke en az Türkün yaşadığı ülke sıralamasında üçüncü oluyor.

Bolivya

Güney Amerika ülkeleri arasında adını çok andığımız ülkelerden biri olan Bolivya’da 4 Türk vatandaşı yaşıyor. Bolivya en az Türk yaşayan dördüncü ülke olmakta.

Bermuda

Karayipler’in kuzey açıklarında bir takımada olan Bermuda, ana ada ile birlikte 150 küçük ada ve kayalıktan oluşan bir ülke.  Yüz ölçümü 53,3 km² olan ülke nüfusu 65 bin kişiyi bulmakta ve 6 Türk vatandaşı ile dünyada en az Türkün yaşadığı beşinci ülkedir.

kaynak: http://www.yoldasin.com/turkler-en-cok-hangi-ulkelerde-yasamak-istiyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.