AKP’li Vekil HDP’lilere “Şerefsiz” Dedi, Tepki Gösteren HDP’liye Hakaret Davası Açıldı – biliyomuydun.com

AKP’li Vekil HDP’lilere “Şerefsiz” Dedi, Tepki Gösteren HDP’liye Hakaret Davası Açıldı

Politika 19 Nisan, 07:44'de eklendi

HDP seçmenine “Şerefsiz” diyen AKP Milletvekili Kocabıyık’a “Sensin şerefsiz” diyen Bodrumlu sosyolog Öztürk’e “hakaret” davası açıldı. Öztürk bugünkü duruşmada “önce Kocabıyık’ın özür dilemesini” istedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan Aydın Öztürk, Facebook hesabından bulunduğu paylaşım nedeniyle Bodrum Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakaretten yargılanıyor.

38 yaşındaki sosyolog Aydın Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmeni hakkında söylediği “HDP’ye oy veren şerefsizler…” sözüne “Sensin şerefsiz” diye tepki göstermişti.

Avukatı Engin Gökoğlu bianet’e yaptığı açıklamada, “HDP’ye 6 milyon oy veren halka küfredenler hakkında hiçbir işlem yapamayanlar, muhaliflere karşı hemen harekete geçiyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Yargı yoluyla insanlar hizaya çekilemez” dedi.

“Önce Kocabıyık özür dilesin”

Davanın ikinci duruşması bugün görüldü, sanık Öztürk, “Kocabıyık’ın özür dilemesi gerektiğini” söyledi.

Savcı Çağdaş Devrim’in hazırladığı iddianameye göre olay şöyle gerçekleşti:

“Aydın Öztürk Facebook hesabında, 16 Ağustos 2015’te Hüseyin Kocabıyık’ın resminin ve ‘AKP’li vekilden terbiyesizce tweet: HDP’ye oy veren şerefsizler…’ yazısının bulunduğu paylaşıma ‘Sensin şerefsiz’ diye yazmak suretiyle mağdur Kocabıyık’ı küçük düşürdüğü…”

Akdoğan’a hakaretle de suçlanıyor

Öztürk, dönemin Başbakan Yardımcısı olan, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’a da hakaretle suçlanıyor:

“Aydın Öztürk’ün ayrıca Facebook hesabında Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Yalçın Akdoğan hakkında, 27 Ağustos 2015’te, Akdoğan’ın resminin ve ‘Bölge halkının HDP’ye oy vermesi çözüm sürecini bitirdi’ açıklamasının yer aldığı paylaşıma ‘Nasıl bir dengesiz zihin’ yorumuyla paylaşma suretiyle mağdur Yalçın Akdoğan’ı küçük düşürdüğü…”

Öztürk: Hakaret karşılıklı edildi

Aydın Öztürk, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125 maddesindeki “Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmak” ve “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret etmek” suçlarından en az iki yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Öztürk, bugünkü duruşmasında şunları söyledi:

“Suçlamayı kabul etmiyorum. Benim ve birçok akrabamın da oy verdiği partiyi kastederek ‘Bu partiye oy verenler şerefsizdir’ şeklindeki küfre karşılık, ben de bu ifadeyi kullandım.

“Karşılıklı olarak işlenen bu hakaret nedeniyle beraatımı talep ediyorum.

“Bu çirkin ifadeyi kullandığım için pişmanım. Onun da bir özür borcu olduğunun bilinmesini talep ediyorum.

“Akdoğan’ın da görüşlerinin dengesizliğine dikkat çekmiştim, hakaret suçlamasını kabul etmiyorum.”

“Nasıl mağdur oldular, anlamadık?”

Öztürk’ün avukatı Gökoğlu da savunmasında, “müdahillik taleplerinin reddedilmesi gerektiğini, Kocabıyık ile Akdoğan’ın suçtan doğrudan zarar görmediğini, mağduriyetin ve kamu görevlisine görevinden dolayı hakaretin nasıl gerçekleştiğinin anlaşılamadığını” söyledi.

İddianamede Hüseyin Kocabıyık ve Yalçın Akdoğan “mağdurlar” olarak yer alıyor. Akdoğan’ın davaya müdahillik talebi de bugün mahkemece kabul edildi.

Hakim Özer Çiloğlu, yarın 13.45’teki duruşmada karar verileceğini belirterek duruşmayı sonlandırdı.

(AS)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.