FETÖ’cüler sahiden aranıyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde kimse yok! – biliyomuydun.com

FETÖ’cüler sahiden aranıyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde kimse yok!

Politika 21 Nisan, 02:56'de eklendi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan “Aranan Teröristler” listesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonlarıyla ilgili kuşkular oluşmasına neden oldu. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde çok sayıda kritik FETÖ’cü ismin yer almadığı görülüyor.

FETÖ içerisinde kritik görevlere sahip, örgütün beyin takımını oluşturan Yargı imamı Ahmet Can, yardımcısı Osman Karakuş, Albay-Yarbay imamı Suat Yiğit, dergiler sorumlusu Faruk İlk, Kimse Yok mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz gibi isimler Emniyet’in listesine göre aranmıyor. Hükümetin el koyduktan sonra banka hesabı bulunanları dahi tutukladığı Bank Asya’nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik de aynı şekilde arananlar listesinde bulunmuyor.

Hatta, 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası Cemaat’e yönelik başlatılan operasyonlarda haklarında yakalama kararı çıkarılmadan 12 saat önce Almanya’ya kaçan Zekeriya Öz arananlar listesinde yer alırken, Öz’ün beraber kaçtığı Celal Kara’nın bile ismi listede yer almıyor.

ZEKERİYA ÖZ “EN AZ TEHLİKELİ” LİSTESİNDE

Emniyet Genel Müdürlüğünün arananlar listesinde yer alan isimler, “tehliklelerine göre” veya örgüt içindeki konumlarına göre değişik renklerle sınıflandırılır. Ancak bu noktada dikkat çeken şey, Fethullah Gülen’in “Kırmızı listede” yer almasına rağmen Zekeriya Öz’ün arananlar arasında en az tehlikeli ve etkisiz olduğu düşünülen GRİ listede bulunması. Yine, örgütün finans kaynağını oluşturduğu ve medya kuruluşları ile örgüte destek verdiği belirtilen Akın İpek de Gri Listede yer alıyor.

Ayrıca, 2014 yılında TUSKON’un yaptığı bir toplantıda “Yakında kimlerin inlerde yaşadığını herkes görecek.” sözleri ile Erdoğan’ı tehdit ettiği ileri sürülen TUSKON Genel Başkanı Rızanur Meral de arananlar listesinde yok.

EKREM DUMANLI DA LİSTEDE YER ALMIYOR

Emniyet’in arananlar listesindeki eksiklikler bunlarla sınırlı değil. ABD’de yaşayan Emre Uslu, 2. Dereceden tehlikeli terörist olarak aranırken Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç, Adem Yavuz Arslan, Faruk Mercan gibi FETÖ’nün medya ayağını oluşturan diğer isimler listede yer almıyor.

Yurtdışına kaçan eski milli futbolcu ve eski AKP milletvekili Hakan Şükür de Emniyetin listesine göre aranmıyor.

Bunların yanısıra, Emniyet’in listesine göre Emre Uslu’nun yakalanması için konulan ödül 1.5 milyon TL iken Zekeriya Öz’ü yakalatana sadece 300 bin TL ödeneceği görülüyor. Ekrem Dumanlı, Hakan Şükür gibi isimler ile ilgili olarak ise herhangi bir para ödülü bulunmuyor.

MAHKEMELERİN “İADE TALEPNAMESİ” İŞE YARIYOR MU

FETÖ ile ilgili yargılama yapan mahkemelerin, bazı firari sanıklar hakkında “iade talepnamesi” hazırladığı görülüyor. Ancak bu talepnamelerle ilgili bilinmeyen şey ise söz konusu talepnamelerin sadece aranan kişilerin bulunduğu varsayılan ülkelere gönderildiği. Örneğin, Almanya’da olduğu düşünülen bir kişi için sadece Almanya’ya “iade talepnamesi” gönderiliyor. Eğer aranan kişi Almanya’dan ayrılıp başka bir ülkeye geçerse aranmaktan kurtuluyor.

İNTERPOL LİSTESİNDE DE FETÖ’CÜ YOK

Ayrıca, Türkiye’de işlenen suçlardan dolayı aranan hiçbir şüpheli, haklarında iddianame hazırlanmasına rağmen İnterpol’ün arananlar listesinde yer almıyor. İnterpol’ün resmi internet sitesinde Türkiye tarafından yalnızca FETÖ değil, İŞİD, PKK gibi örgütlere mensup hiçbir şüpheli, sanık veya hükümlünün de İnterpol tarafından aranmadığı görülüyor. İnterpol’ün arananlar listesinde yer alan 56 TC vatandaşının ise Türkiye tarafından değil başka ülkeler tarafından arandığı görülüyor.

EMNİYET’İN LİSTESİNDE HANGİ FETÖ’CÜLER VAR

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün arananlar listesinde 9’u kırmızı liste, 5’i mavi liste, 3’ü yeşil liste, 10’u turuncu liste ve 27’si gri liste olmak üzere toplamda 54 kişi bulunuyor.

İşte Emniyet’in listesinde yer alan FETÖ’cüler:

Kırmızı Liste

Fetullah GÜLEN

Abdullah AYMAZ

Ahmet KARA

İsmail BÜYÜKÇELEBİ

Mehmet Ali ŞENGÜL

M. Erdoğan TÜZÜN

Mustafa ÖZCAN

Naci TOSUN

Adil ÖKSÜZ

Mavi Liste

Emrullah USLU

Osman Hilmi ÖZDİL

Necdet BAŞARAN

Necdet İÇEL

Nevzat AYVACI

Yeşil Liste

Harun TOKAK

İsmet AKSOY

Mustafa YEŞİL

Turuncu Liste

Abdulkadir YILMAZ

Muhammet EROĞLU

Murat AYDIN

Vedat KÜÇÜK

Yalçın TÜRKEN

Abdulletif TAPKAN

Bekir BAZ

Cevdet TÜRKYOLU

Mehmet Hanefi SÖZEN

Recep UZUNALLI

Gri Liste

Ali AKIN

Asım GENCER

Bekir KONYA

Erhan ERDOĞAN

Eşref ÇİFCİ

İbrahim KARADAYI

İbrahim ÖZKARA

Kadir BÜLBÜL

Soner CESUR

Ali URSAVAŞ

Barbaros KOCAKURT

Halit ESENDİR

Hamdi Akın İPEK

H. Bayram ÖZTÜRK

Mahmut AKDOĞAN

M. Ali BÜYÜKÇELEBİ

Murat KARABULUT

Rıdvan AKOVALI

Sait AKSOY

Süleyman TİFTİK

Süleyman UYSAL

Şerif Ali TEKALAN

Talip BÜYÜK

Zekeriya ÖZ

Ali KALYONCU

Uzay ŞAHİN

Cansun SARIYILDIZ

Odatv.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.