“Hayır”a yönelik operasyonlar sürüyor: İzmir’de 10 gözaltı – biliyomuydun.com

“Hayır”a yönelik operasyonlar sürüyor: İzmir’de 10 gözaltı

Politika 22 Nisan, 10:54'de eklendi

“Hayır” diyenlere yönelik 3 gündür operasyonlar sürüyor. 15 eve baskın düzenlenen İzmir’de 10 kişi gözaltına alındı

Şaibeli referandumun ardından meşru olmayan Tek Adam rejimine karşı ülkenin dört bir yanına yayılan eylemlere katılanlara yönelik operasyonlar sürüyor. İzmir’de bugün (21 Nisan) sabah 15 kişinin evine operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda Karşıyaka Halkevi Yönetim Kurulu üyesi Erdem Engin, İzmir Halkevi Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Ege Çevre Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Uğur Göçmüş, Buca Halkevi Şube Sekreteri Uğur Demir, SGD MYK üyesi Deniz Bahçeci ve üyesi Mert Güneş, ESP üyeleri Rıdvan Coşkun, Burak Yılmaz, Kaldıraç okuru Sibel Yaşar, BDSP üyesi Yücel Memiş, BHH İzmir Yürütme Kurulu üyesi Arman Hekimoğlu gözaltına alındı.

Evine operasyon düzenlenen bir Halkevleri üyesi ise evinde bulunamadı.

İzmir Halkevi konuya dair yaptığı açıklamada gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi. Operasyonlarda iddia edilen “evet”i meşru göstermeme suçuna tepki gösteren Halkevleri, “Hayır meşrudur, evet gayrımeşrudur” dedi, terörle, baskıyla, gözaltılarla “hayır”ın susturulamayacağını söyledi:

Bugün sabah saatlerinde İzmir’de yöneticilerimizinde aralarında bulunduğu çok sayıda dost kurum üyesi arkadaşımız “1 Mayıs öncesi referandumu bahane ederek yeni bir gezi olayı çıkarmak” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Sebebi açık; referandum öncesinde Hayır diyenleri “vatan haini, terörist” ilan edenler bugün de “Hayır bitmedi, mücadeleye devam” diyenleri susturmaya çalışıyor.

Çünkü; biz kazandığımızı biliyoruz, onlar kaybettiklerini biliyorlar. Evet arkadaşlarımız günlerdir tencere tavayla, ıslıklarıyla sloganlarıyla  İzmir’de haksızlığa karşı isyanın, hayırın sesi olmuşlardır. Bu ülkenin şaibeli seçim sonuçlarına göre bile en az %50’sinin kabul etmediği bir anayasanın geçerli olamayacağını dile getirmişlerdir. Hileyle hurdayla sonuçlandırılmış, “atı alan üsküdarı geçti” diyerek oldu bittiye getirilmeye çalışılan referandum sonuçlarının kabul edilemeyeceğini haykırmışlardır.

Evet tekrar söylüyoruz: Hayır meşru evet gayrımeşrudur. Bizler tecavüzü yasallaştırmaya çalışanların,  “kadın erkek eşit değildir”, “Hepimiz ensarız bir kereden bişey olmaz” diyenlerin, doğamızı talan eden kentlerimizi parsel parsel satanların,  “ölüm madencinin fıtratında var” diyerek işçileri ölüme mahkum edenlerin ve koltuk için savaş çıkartanların başkanlığına hayır diyenleriz . Bizler özgürlük isteyenleriz, laiklik isteyenleriz, demokrasi isteyenleriz, kardeşlik isteyenleriz. Biz 17 Nisan itibariyle bu talepleri haykıran milyonlarız. İşte bu yüzden istediğiniz kadar terörle, baskıyla, gözaltılarla bastırmaya çalışın; Hayırın sesini yükseltenlerin mücadelesini engelleyemezsiniz!

Ve Hayır’ına sahip çıkanları hedef gösterip, Haziran İsyanı’nı aklından çıkaramayanlar, “Hayır” diyenlerin bu ülkede tek adam adam rejimine asla teslim olmayacağını da akıllarından çıkarmasınlar. Hayır bitmedi, mücadeleye devam!

Sendika.Org/ İzmir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.