TOKİ Batman 16 Mayıs Stadını yıkacak, yerine konut ve AVM yapacak – biliyomuydun.com

TOKİ Batman 16 Mayıs Stadını yıkacak, yerine konut ve AVM yapacak

Yaşam 26 Nisan, 18:26'de eklendi

Batman’ın merkezinde bulunan 16 Mayıs Stadı, TOKİ tarafından yıkılacak, yerine sınırsız katlı konut ve AVM inşa edilecek

Batman’da kentin göbeği sayılabilecek bir mevkide yer alan 16 Mayıs Stadı ve Atatürk Kapalı Spor Salonu yıkılarak yerine TOKİ tarafından kat sınırı olmadan bina ve AVM yapılacak. Tamamen beton yığınağı haline getirilecek stat arazisine karşılık, Güney Raman çevre yolunda yeni stat inşa ediliyor.

“Halkın malı ranta peşkeş çekiliyor”

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu üyesi ve Mimarlar Odası Batman Şubesi Eşbaşkanı Muharrem Tüzün, halkın malının hizmet için kullanılacağı yerde ranta peşkeş çekildiğine vurgu yaptı.

Kentin göbeğinde bulunan stadın, afet dönemlerinde önemli bir toplanma alanı olduğunu ifade eden Tüzün, “16 Mayıs Stadyumu bu toplanma alanı için kullanılabilirken gidip şehrin dışına saha inşa etmek hem ranta peşkeş çekmektir. Yine Batman’da bu kadar çok amatör takım varken ve antrenman yapacak sahaları yokken bunun TOKİ’ye peşkeş çekilmesi doğru değildir. Onun yerine amatör kulüplere tahsis edilmesi gerekir. Böylece rantın önüne de geçilecektir” şeklinde konuştu.

“TOKİ yeni stadın maliyetini bu arsadan çıkarıyor”

Tüzün, 16 Mayıs Stadyumu yerine yapılan stadın şehir dışında inşa edildiğini ve normal şartlarda bu planın doğru olduğu, ancak işin içine rant bulaştırıldığını belirterek, “TOKİ yaptığı yeni stadın maliyetini bu arsadan çıkarıyor. Kent merkezindeki 16 Mayıs stadının arsası TOKİ’ye devredilerek aslında TOKİ’nin zararı karşılanmaya çalışılmış. Burada şu ortaya çıkıyor. Halkın malını halka hizmet için kullanacağı yerde ranta peşkeş çekmiş oluyor. Rantın olduğu yerde şehir ve düşünce çok da önemli olmuyor. Rant her şeyin önüne geçiyor” sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

“Yeni yapıda kat sınırlaması olmayacak”

Plan değişikliği ile stadın yerinin çok ciddi bir betonarme yığına dönüşeceğini paylaşan Tüzün, “Bina yüksekliği serbest olacak, kat sınırlaması olmayacak. Mania Kriterleri gözetilerek yapılacak deniliyor ama TOKİ bu tür konularda bu kriterleri dikkate almıyor. Çünkü örnekleri var. 10 kat da yapabilir 20 kat da yapabilir. Yani o alanda istediği her şeyi yapabilir” dedi.

“Halkın malı ile yapılıp, halka lütufmuş gibi sunulacak”

Projede 5 bin metrekare yeşil alanın imar planı içinde yer aldığını söyleyen Tüzün, şunları kaydetti: “Fakat TOKİ ‘İlk önce sen bunu hesaptan düşme ondan sonra düş’ diyor. Bu da taban alanı üzerinden hesaplandığında bu 5 bin metrekareyi inşaat alanının için kullanacak ve daha sonra da burası yeşil alanmış gibi halka sunacak demek oluyor. Burada kandırmaca bir madde var. Plandaki 5 bin metrekarelik yeşil alan, kendi çıkarları için, yani rant için kullanılacak bir alandır. Halkın vergileri ile yapılması gerekirken tam tersi burası halkın malı ile yapılacak ve ondan sonra halka bir lütufmuş gibi sunulacak.”

“TOKİ’nin planı aldatmacalarla dolu”

“Öyle bir plan yapılmış ki TOKİ aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilir” diyen Tüzün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiçbir imar kanununda böyle bir uygulama yoktur. Her parselin kendine göre niteliği vardır, bu nitelikler meclis kararları ile belirlenir. Bu planda her şey göz ardı edilerek tamamen rant düşünülmüş. Başka bir maddede ’emsal alanının yüzde 5’i kadar sosyal tesis yapılabilecek’ deniyor. Maddenin devamında ise ‘ticari amaçla kullanılabilir’ deniyor. Yani tamamen rant ve kandırmacadır. Yetkililerin bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Kaynak: dihaber

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.