Pınar boykotunun sonu nereye gidiyor? – biliyomuydun.com

Pınar boykotunun sonu nereye gidiyor?

Ekonomi 26 Nisan, 19:53'de eklendi

Referandum bitse de yankıları sürüyor. Selim Yaşar’ın ‘Hayır çıkan Karşıyaka’ya sponsorluğu gözden geçirelim’ açıklamasının ardından başlayan “Pınar boykotu” etkilerini göstermeye başladı…

Pınar’la ilgili boykot, Selim Yaşar’ın referandum gecesi sosyal medyada yaptığı paylaşım ile başladı. Pınar’ın sponsor olduğu Karşıyaka basketbol takımı ile ilgili olarak, bir taraftarın “en yüksek hayır oyu Karşıyaka’dan” hatırlatması üzerine, Selim Yaşar “En yüksek Hayır Karşıyaka’dan YH (Yaşar Holding) düşünüyorum ve Ankara ile ters düşmemek için sponsorluğu yeniden gözden geçirmek gerekli” cevabını vermişti.

Olayın ardından, sosyal medyada birçok kişi Pınar ürünlerini kullanmayacağını açıkladı. Twitter’da @trboykot hesabı, birkaç gün içerisinde 45 bin takipçiye ulaştı. Ve başta Pınar olmak üzere, bazı markalara her gün merhaba diyor.

Peki, boykotun ne gibi sonuçları oldu? Aradan yaklaşık bir hafta geçti… Markadan özür mahiyetinde bazı açıklamalar geldi, bunun yanı sıra satış rakamlarına ilişkin de bilgiler edindik.
Pınar’ın satışları yüzde 25 düştü

Yerel haber platformu “Ege’de Son Söz”ün haberine göre Pınar’ın satışları yüzde 25 oranında düştü. Bundan ötürü şirket bazı ürünlerinde indirime gitti. İndirim konusu ile ilgili, sosyal medyada da paylaşımlar karşıma çıktı.

Oransal olarak bakarsak, ciddi indirimler de diyebiliriz…

Peki bu satış kaybının sonucu ne olur? 

Pınar’da örgütlü bir sendika olan Tek Gıda İş, “boykotun lince dönüştüğünü” ve bunun iyi sonuçları olmayacağını açıkladı. 

Boykotun üzerinden bir hafta geçmiş olsa da, satışlara yansıyan ciddi düşüşler, Yaşar Holding’in “YK Başkanı Selim Yaşar’ın düşünceleri, Yaşar Topluluğu ve Yaşar ailesinin düşüncelerini yansıtmaz” açıklamalarına rağmen bu tepkinin yankıları sürecek gibi görünüyor. 

5 binden fazla çalışanı bulunan Pınar Süt, indirimler ve PR çalışmalarıyla bu imajı düzeltebilecek mi bilmiyorum ama, Borsa İstanbul’daki durum da son günlerde boykottan etkilenildiğini gösterir nitelikte:

kaynak: https://storia.me/tr/@nihatbilge/birtakim-analizler-7fljf/pinar-boykotunun-sonu-nereye-gidiyor-4egsjd

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.