‘Tek tip elbise kuralı geçerli’: İsveç’te de başörtüsüyle çalışmaya izin yok – biliyomuydun.com

‘Tek tip elbise kuralı geçerli’: İsveç’te de başörtüsüyle çalışmaya izin yok

Dünya 3 Mayıs, 16:50'de eklendi

İskandinav Havayollarında (SAS) çalışmak için iki ayrı sınavı geçen Aye Alhassani isimli kadının, işe kabul edilmesi durumunda başörtüsünü çıkarmayı kabul etmemesi üzerine iş başvurusu reddedildi.

Karşılaştığı durumun ayrımcılık olduğunu belirten Aye Alhasani “İşveren başörtümü çıkarmayı düşünüp düşünmediğimi sordu. İşe kabul edilmem için bunun şart olduğunu belirttiler. Bu benim için bir alternatif olamazdı” dedi.

‘Ayrımcılık değildir’

Olayın basına yansıması üzerine açıklama yapan SAS Basın Sekreteri Fredrik Henriksson “Yer ve hava hizmetlerinde SAS’ın tek tip elbise kullanma kuralı, bütün çalışanlarımız için dini inancı, etnik kökeni, cinsiyeti ve politik görüşü ne olursa olsun dünyanın bütün ülkelerinde geçerli bir kuraldır. Bunun ayrımcılık olarak değerlendirilmesi doğru değildir” diye konuştu.

İsveç’te bazı işyerleri çalışma saatleri süresince başörtüsüye izin verirken bazı şirketler de Avrupa Adalet Divanı kararı uyarınca başörtüsünü yasaklayabiliyor.

Avrupa Adalet Divanı, yasağa yeşil ışık yakmıştı

Geçtiğimiz ay da, Fransa ve Belçika’da başörtüsünü çıkarmayı reddettikleri için işten kovulan iki kadının başvurusunu değerlendiren Avrupa Adalet Divanı, dini sembol niteliğindeki kıyafetlere işyerleri tarafından yasak getirilebileceğine karar vermişti.

kaynak: diken.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.