Nabi Avcı: ‘Korsan film izleyenin interneti yavaşlatılacak’ – biliyomuydun.com

Nabi Avcı: ‘Korsan film izleyenin interneti yavaşlatılacak’

Yaşam 3 Mayıs, 17:33'de eklendi

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, hazırladıkları yasa taslağıyla korsan dizi ve film izleyenlere internet yavaşlatmaktan internetin kesilmesine kadar bir dizi tedbir hazırladıklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, telif haklarına yönelik hazırladıkları yeni yasa taslağıyla Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi’nin kurulmasını tasarladıklarını ve gelecekte telif haklarını ihlal edenlere dönük yaptırım uygulanacağını belirtti.

Avcı, Bir sanat eserinin korsan ya da yasa dışı olarak kullanılması halinde, hazırlanan yasa tasarısının yürürlüğe girmesi dahilinde, internet hızı yavaşlatması ve internet erişimi kesilmesi gibi yaptırımların hazırlandığını belirtti.

30 gün için internette tartışmaya ve katkıya açık olan yasa taslağı, katkılar değerlendirildikten sonra Meclis’e sunulacak.

Gelen bir soru üzerine gazete haberleri için de konuşan Avcı, gazetecilerin haberlerinin izinsiz ve imzasız paylaşılması halinde yine aynı yasal sürecin işletilebileceğini belirtti.

Bakan Avcı, gazetecilerin haberlerinin internette izinsiz, imzasız paylaşımına ilişkin taslakta bir düzenleme bulunup bulunmadığına yönelik soruya karşılık, “Sizlerin haberleri, yayınları da telif hukukuna tabi olduğu için korsan üretenlerle ilgili sizler de gerekli yasal yollara başvurabileceksiniz.” diye konuştu.

Uygulanacak bu cezaların bireysel uygulanacağını açıklayan Bakan, bu adımın bir uyarı olacağını ve Ceza mahkemelerinde bu telif hakları konusunda hukuki yollara başvurulabileceğini belirtti.

HABER.SOL.ORG

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.