Nisan’da asgari ücret enflasyon karşısında eridi: Meyvede alım gücü kaybı yüzde 22’ye yükseldi! – biliyomuydun.com

Nisan’da asgari ücret enflasyon karşısında eridi: Meyvede alım gücü kaybı yüzde 22’ye yükseldi!

Ekonomi 4 Mayıs, 03:06'de eklendi

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Nisan dönemine ait Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, asgari ücret enflasyon karşısında mum gibi eridi, alım gücü kaybı meyvede yüzde 22’ye ulaştı, enflasyon hesabı gerçek kaybı gizledi.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Nisan 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre TÜİK tarafından yüzde 11,87 olarak açıklanan aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 12,68, düzenli ücretlilerde yüzde 11,96 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyonun en çok etkilediği kesim ise yüzde 1,36 ile ücretsiz aile işçileri oldu.

Enflasyon toplumun her kesimine, yaptıkları harcamalara göre farklı olarak yansıyor. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Nitekim farklı gelir gruplarına ve statüye sahip olan kesimler, fiyat atışlarını farklı düzeylerde hissediyor. Tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Bunun bir sonucu olarak yaşadığımız enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor.

ENFLASYON HESAPLAMASI YOKSULLAŞMAYI GİZLEDİ

BİSAM, TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistikleri ve TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi Harcama Gruplarına Göre Endeks Sonuçlarını kullanarak farklı gelir grupları için enflasyon hesaplaması yapıyor.

Bu hesaplamaya göre enflasyon çeşitli gelir ve tüketim grupları için farklı sonuçlar yaratıyor.

ENFLASYON YOKSULU DAHA FAZLA VURDU

Buna göre; Nisan 2003-Nisan 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 212 artış gösterirken bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 238, yevmiyeli çalışanlar için yüzde 255, emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 243, nüfusun en yoksul yüzde 20’lik kesimi için yüzde 249 oldu. En zengin yüzde 20’lik dilim için ise enflasyon yüzde 232 olarak gerçekleşti. Buna göre enflasyon yoksulu daha fazla vurdu.

GİZLİ YOKSULLAŞMA ORANLARI

BİSAM tarafından Nisan 2003-Nisan 2017 dönemlerine göre gizli yoksullaşma oranları da hesaplandı. Gizli yoksullaşma genel enflasyon rakamları ile farklı grupların enflasyonlarının arasındaki farktan kaynaklanan ve kayıtlara yansımayan yoksullaşma düzeyini ortaya koyuyor.

Buna göre son 13 yıllık dönemde (Nisan 2003-Nisan 2017) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 13,8 ile “yevmiyeliler”, mesleğe göre yüzde 12,2 ile “nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar”, temel gelir kaynağına göre yüzde 12,4 ile “diğer transferlerle geçinenler” oldu.

Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma en yoksul yüzde 20 için yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 6,5 oldu.

ASGARİ ÜCRET ALIM GÜCÜ KAYBI

Asgari ücret geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artış göstererek AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dahil 1404 TL seviyesinde buna karşın enflasyon oranı resmi olarak yüzde 11,87 olarak gerçekleşti. Asgari ücret enflasyon karşısına alım gücünü bir yılda yüzde 3,5 seviyesinde kaybetti.

Asgari ücretin alım gücü kaybı meyvede yüzde 21,7, katı ve sıvı yağlarda yüzde 16, ette yüzde 7,4, ekmek ve tahıllarda yüzde 3,8, süt, peynir ve yumurtada yüzde 3,1, karayolu ile yolcu taşımacılığında yüzde 7,4, temel hastane hizmetlerinde yüzde 11,2, ilaçlarda yüzde 4,3, kirada yüzde 5,2 kayıp yaşandı. Kayıp enflasyon hesaplamasından kaynaklı olarak mevcuttan daha düşük çıktı.

haber.sol.org

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.