Whatsapp, Kesintinin Uzun Sürme Nedenini Açıkladı: ‘’Türkiye bloklamıştır diye başta pek üzerinde durmadık…’’ – biliyomuydun.com

Whatsapp, Kesintinin Uzun Sürme Nedenini Açıkladı: ‘’Türkiye bloklamıştır diye başta pek üzerinde durmadık…’’

Teknoloji 5 Mayıs, 00:25'de eklendi

Geçen gece 22:00 sularında başlayarak saatler boyunca süren WhatsApp kesintisine ilişkin ilk açıklama popüler mesajlaşma uygulamasının genel merkezinden geldi.

Kesintiyi haber almalarının ardından ”herhalde Türkiye blokladı da oradakiler feryat ediyor” diye düşündüklerini ve fazla üzerinde durmadıklarını belirten WhatsApp yönetimi, global düzeyde bir sorun olduğunun anlaşılmasıyla birlikte müdahale ettiklerini açıkladı.

“İşimize gücümüze baktık”

Bugün gazetecilerin karşısına geçen WhatsApp Teknoloji Genel Koordinatörü Jonathan Livingstone, dün akşam yaşananlara ilişkin bilgi verdi. Livingstone, “Bizim buranın saatiyle öğlen falandı, arkadaşlar Türkiye’den yoğun bir biçimde şikayet alıyoruz dediler.

‘Herhalde gene Gemerek Asliye Hukuk mahkemesi falan birileri karar çıkarmıştır. Onlarda oluyor öyle arada, sakin olun’ dedim. İşimize gücümüze devam ettik” ifadelerini kullandı.

Yazılım firmaları olarak Türkiye’den gelen her ihbarı değerlendirip teknik çalışma yapacak olsalar başka bir şeyle uğraşmaya vakit bulamayacaklarını da ekleyen Livingstone, “En son bu Wikipedia’dakiler mesela. ‘Kesin bizde bir sıkıntı var’ diye server başında sabahladılar…. Ahahah kekolar yaa” sözleriyle de verdikleri tepkinin normal karşılanması gerektiğini vurguladı.

Hükümet sözcüsü: ”Biz de öyle sandık…”

WhatsApp yönetiminden gelen açıklamanın ardından hükümetten de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş “Valla işte insanın adı çıkmaya görsün bir kere.

Ama ne yalan söyliyim gece olayı fark edince ben de heralde BTK engelledi diye düşündüm. Hatta bugünkü konuşmamı da ‘Whatsapp Türkiye’de ofis açıp vergi ödemeli ve şifreleme uygulamasına son vermeli.’’şeklinde hazırlamıştım.

Bizim için de  sürpriz oldu” derken, hazırlanan konuşmanın boşa gitmemesi için ilerleyen tarihlerde gereken adımların atılabileceğini de sözlerine ekledi.

zaytung.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.