Maliye Bakanı’na ölüyü diriltecek yetki! – biliyomuydun.com

Maliye Bakanı’na ölüyü diriltecek yetki!

Ekonomi 13 Mayıs, 00:22'de eklendi

Türkiye’de seçilecek olan başkandan sonra en güçlü kim olacak diye sorarsanız, cevabım Maliye Bakanı olacaktır. Öyle yetkilerle donatılıyor ki, ölüyü diriltir.

AKP, Meclis’e getirdiği torba kanun tasarısına son dakikada bir madde koydu. Teklifin yasalaşması halinde Maliye Bakanı sadece doğal afette değil, her türlü halde “mücbir sebep” ilan edebilecek.

Uzun uzun yazmaya gerek yok. Maddenin meali; Maliye Bakanı, tek başına şirketlerin borçlarının faizini sıfırlama veya borcu düşük faizle uzun vadeye yayma imtiyazına sahip olacak.

Budur!

Bakın, Türkiye bu hatayı referandumda da yaptı. Bu değişikliği bugün yönetimde olanların üzerinden yapmaz, etmez diye düşünmeyin. Elbet onlar da değişecek… Böylesi güçlü bir yetkiyle kişileri nasıl donatabiliyorlar anlayamıyorum!

BABAMA VERMEM!

Şöyle anlatayım; Siz, Maliye Bakanı oldunuz. Çok sevdiğiniz komşunuzun şirketi mali açıdan hapı yutmuş durumda. Kapıyı çalıp sizi ikna etti. Borcu mu var? Sizin “tamam” demeniz kâfi… Bu saatten sonra ister kredi borçlarının faizini sıfırlarsın, ister borcu 20 yıl vadeye yayarsın.

Oturup da uzun uzun tartışmalara, komisyonlarda takılmaya, saatlerce derdini anlatmaya, Meclis’ten kanun çıkarmaya gerek kalmadı. Maliye Bakanı’na göre “mücbir sebep” kabul edilmesi yeterli.

Normal şartlarda kamu kaynaklarının tahsisatında kıstaslar tespit edilir. Bu nitelikleri taşıyan her şirket eşit olarak bu imkânlardan istifade ederler. Ya şimdi? Maliye Bakanı’nın işaret ettiği şirketler kendini kurtaracak.

Hani, referandumda “Hayır” cephesi slogan olarak “bunca yetkiyi babama vermem” derken, bu yetki Maliye Bakanı’na tek başına veriliyor.

Maliye Bakanı kim? Partili milletvekili… Tabii şimdilik… Gelecekte, başkanın seçeceği halk tarafından seçilmemiş biri… Göbeğinden başkana bağlı… Haliyle bakanın vereceği kararlar ne kadar tarafsız olabilir ki? Teorik olarak şöyle bir senaryo mümkün…

İstanbul’a beşinci köprü yapılacak. İhaleyi İktidara ya da başkana yakın bir şirket kaptı. Arkasına Hazine garantisini alıp kamu bankalarından büyük borçlar aldı. Nitekim Türk Telekom misali kredilerini ödeyemedi. Maliye Bakanı devreye girip, kredi faizlerini affedip borcu uzun yıllara yayabilir.

Buyurun size yepyeni Türkiye!

Murat Muratoğlu

sozcu.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.