Mustafa Kemal’in notlarında Vahdettin: Aşağılık, yaratık… – biliyomuydun.com

Mustafa Kemal’in notlarında Vahdettin: Aşağılık, yaratık…

Yaşam 15 Mayıs, 19:24'de eklendi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi el yazısıyla kaleme aldığı notlar yayımlandı.

Yayımlanan notlara göre Atatürk, son Osmanlı padişahı Vahdettin’i, ‘Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi’ olarak tanımlıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi el yazısıyla kaleme aldığı notlar ortaya çıktı. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, Yapı Kredi Bankası arşivlerinde bulunan notlar, Yücel Demirel’in hazırladığı ‘Atatürk/Belgeler, Elyazısıyla Notlar, Yazışmalar’ adlı kitapta yer aldı.

Mustafa Kemal, notlarında son Osmanlı padişahı Vahdettin’i şöyle tanımlıyor:

“Osmanoğulları’nın otuz altıncı ve sonuncu padişahı Vahdettin’in saltanatı döneminde millet en derin esaret çukurunun önüne getiriliyor. Binlerce yıldan beri bağımsızlık kavramının seçkin örneği olan Türk milleti, bir tekme ile bu çukurun içine yuvarlanmak isteniyor.

Fakat bu tekmeyi vurdurmak için bilinçsiz bir hain gerekliydi. Nasıl ki yasal olarak ölüm cezasına çarptırılanların bile ipini çekmek için duygularından arınmış bir yaratık aranır. Ölüm kararını verenlerin böyle aşağılık bir araca ihtiyaçları vardır.

O kim olabilirdi? Ne yazık ki bu milletin hükümdar, sultan, padişah, halife diye başında bulundurduğu Vahdettin… O, bu davranışıyla kendini öldürdü.”

kaynak: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201705151028470366-mustafa-kemal-vahdettin-asagilik-yaratik/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.