Yakışıklı Veya Güzel Olmadıkları Halde “Etkileyici” Olan İnsanların Sırrı Ne? – biliyomuydun.com

Yakışıklı Veya Güzel Olmadıkları Halde “Etkileyici” Olan İnsanların Sırrı Ne?

Yaşam 18 Mayıs, 02:13'de eklendi

Öyle ya da böyle hepimiz insan ilişkilerinde belli ölçülerde dış görünüme önem veriyoruz.

Yapılan çoğu bilimsel araştırma güzel ya da yakışıklı şeklinde tabir ettiğimiz insanların sosyal ve iş hayatında bir adım önde olduğunu gösteriyor. Ancak bu bağlamda göz ardı edemeyeceğimiz bir kesim insan var ki, başarılarının sırrı hep merak ediliyor.

Objektif bir gözle dıştan bakıldığında fiziksel bir güzelliğe sahip olmayan bu insanlar yine de çevreleri tarafından etkileyici bulunuyor ve hem aşk hem de iş hayatlarında kendilerinden beklenmeyecek başarılara imza atabiliyorlar.

Bu tip insanlara ülkemizden verilebilecek en iyi örnek ise Okan Bayulgen. Peki bu insanlar neler yapıyorlar ki, diğer insanlar tarafından etkileyici olarak nitelendirilebiliyorlar?

1. Düşüncelerini çekinmeden dile getirirler

Bu tip insanlar zihinsel becerilerine güvenlidirler bu nedenle bir konu hakkındaki düşüncelerini çekincesiz bir biçimde ortaya dökebilirler. Her ne kadar bu durum bazı insanlar tarafından sevilmemelerine yol açsada, genel toplama bakıldığında çevrelerindeki insanlar tarafından saygı görürler.

Çünkü fikirlerini çekinmeden ifade edebilme yeteneği cesaret gerektiren bir özelliktir ve anında dikkat çeker. Hem kadın, hem erkek bu özelliğe sahip kişiler etraflarındaki diğer insanlar tarafından etkileyici bulunurlar.

2. Her koşulda sakin ve mantıklıdırlar

İkili ilişkilerde tansiyon biraz yükseldiğinde insanlar çoğunlukla sinirlerine hakim olamaz, seslerini yükseltir ve kavgacı bir tutuma doğru yönelir. Ancak etkileyici insanlar bunun tam tersine sakinliklerini koruyarak mantığı elden bırakmazlar.

Bir tartışma esnasında insanlar sakinliklerini kaybettiklerinde ilk olarak mantık çizgisinden çıkma eğilimi gösterirler. Örneğin tartışılan konuyla hiçbir alakası olmayan konuları açma, tartışılan kişinin dış görünüşle ve diğer özellikleriyle alakalı yorumlar yapma bunlardan başlıcalarıdır.

Bu gruptaki insanlar böylesi durumlara çok iyi dikkat çekerek konunun tartışılan olayın dışına çıkmamasını sağlar yani tartıştığı kişiyi dahi konu içinde yöneterek farkını ortaya koyar. Öyle ki tartışma sonunda karşıdaki kişinin bile saygısını kazanır.

3. Bilgi sahibidirler

Bir insanın etkileyicinin sırrı güzellikten ziyade zekasından geçer. Bilgi edinmenin en iyi yolu olan okumanın farkındadırlar ve fırsat ellerine geçtiğinde kendilerini geliştirmekten geri durmazlar.

Diğer insanların bilgi sahibi olmadığı meseleler hakkında dahi yorum yapabilecek kabiliyete sahiplerdir. Bunun sebebi kendilerini geliştirmek için vakit ayırmaktan kaçınmamalarıdır.

4. İkna Edicidirler

Etkileyici insanların bir diğer göze batan özelliği ise ikna kabiliyetleridir. Bu ikna yeteneğinin altında yatan temel sebep, yargılamayan ve bilgilendirici konuşma şekilleridir.

Bahsettikleri konuya olan hakimiyetleri sayesinde karşılarındaki insanları etkileri altına almakta zorlanmazlar. Konuşmalarında çokca metafor ve bilimsel veri verdikleri için bahsettikleri konu üzerinde ikna yetenekleri doğal olarak yüksektir.

5. Esprilidirler

Doğal olarak komiktirler. Espri yapabilmek için fırsat kollamazlar veya komik olma çabasıyla kendilerini gülünç durumlara sokmazlar ancak zihinsel kapasiteleri yüksek olduğundan komik durumları tespit ederek ortaya dökme konusunda oldukça iyidirler.

Gönderme yoluyla espri yapma en çok bu grupta görülür. Bahsedilen konulardaki mantıksızlıkları esprili bir yolla dile getirme konusunda ustadırlar.

Sonuç olarak dış görünüşe bağlı olmadan insanları etkisi altına alabilen kişilerin istinasız olarak kendilerini zihinsel kapasite olarak geliştirmiş kimselerdir. Şunu unutmayın ki güzellik geçicidir, ancak gelişmiş bir karakter ölene kadar sizinle kalacaktır.

kaynak: http://filoji.com/yakisikli-veya-guzel-olmadiklari-halde-etkileyici-olan-insanlarin-sirri-ne/

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.