Beyin Dalgalarıyla Suyu Hareket Ettiren Sanatçıya İnanamayacaksınız! – biliyomuydun.com

Beyin Dalgalarıyla Suyu Hareket Ettiren Sanatçıya İnanamayacaksınız!

Dünya 18 Mayıs, 02:38'de eklendi

İnanılmaz sanatçı duygusal beyin dalgalarını kullanarak suyu kontrol edebiliyor.

Güney Koreli sanatçı Lisa Park yeni bir sanat türü geliştirdi. “Beyin gücü” kavramına sanatı sayesinde edebi bir anlam yüklüyor. Sanatçının “Eunoia” adı verilen performans sanatının karşılığı “Güzel Düşünme” olarak yer buluyor.

Sanatçı, duygusal beyin dalgalarını algılayarak onlara tepki veren ve  48 farklı duygudan esinlenilerek tasarlanan  48 tane kap dolusu su kullanıyor.

Eş zamanlı olarak beyin dalgalarını ölçen ve bunu ses olarak yansıtmaya yarayan bir alet olan EEG’ye kendini bağlayan sanatçı, kapların içindeki sularda titreşimler yaratıyor ve ortaya inanılmaz görüntüler çıkıyor.

Park, duygularını ve düşüncelerini suyun üzerinde yarattığı hareketlerle görselleştiriyor. Bu sayede kendisini ve duygularını görsel-işitsel açıdan temsil eden muazzam bir mekanizma ortaya koyuyor.

The Creators Project adlı Youtube kanalına konuşan Lisa Park sanatının nasıl başladığını bu şekilde açıklıyor.

Bu görünmez enerjiyi ve duyguları somut bir hale getirecek yollar ararken EEG kulaklığı gibi biyosensörlerle çalışmaya başladım.”

“Öfke, üzüntü, mutluluk gibi belirli bazı duyguları hissettiğimde içimde olan şeylere inanırım. İnsan vücudunun %60’ını oluşturan su bende enerjiler yaratıyor. Böylece ben de içsel kimliğimi temsil edecek bir sanat eseri yaratmak istedim.”

Şimdi sizi sanatçının gerçek manada duygusal mücadelesini ortaya koyduğu ve duygularıyla nasıl başa çıktığını gösterdiği performansıyla baş başa bırakıyorum. Kendisi sakinleştikçe daha az ses titreşimi oluşuyor.

Sanatçının performansı

kaynak: http://www.inspireactachieve.com/more/art-design/this-amazing-artist-uses-emotional-brain-waves-to-manipulate-water

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.