The Washington Post’tan Tayyibe ağır manşet; “Erdoğan ve haydutlarına bir not…” – biliyomuydun.com

The Washington Post’tan Tayyibe ağır manşet; “Erdoğan ve haydutlarına bir not…”

Dünya 19 Mayıs, 02:50'de eklendi

The Washington Post: Erdoğan ve Haydutlarına…

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin editöryal bir yazı kaleme aldı.

‘Yayın Kurulu’ imzasıyla yayınlanan, “Erdoğan’a ve haydutlarına bir not: burada göstericileri dövemezsiniz” başlıklı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti esnasında göstericilerle Cumhurbaşkanlık korumaları arasında çıkan kavga ele alındı.

Yazının öne çıkan kısımları özetle şöyle:

“Başkan (Donald) Trump bu hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı ve görünüşe göre güçlü adam kendisini o kadar çok evinde hissetti ki, çetelerine barışçıl göstericileri dövdürtmesinin sorun olmayacağını düşündü.

‘TÜRKİYE’DE MUHALEFETİ BASTIRABİLMESİ, BU ÜLKEDEKİ ÖZGÜRLÜKLERE SALDIRMA HAKKI VERMEZ’

“Bay Erdoğan’ın Türkiye’deki muhalefeti malesef bastırmayı başarmış olması, bu ülkeye gelip bu ülkenin en temel ve aziz özgürlüklerinden birine saldırma hakkı vermemektedir. Bu davranışın kabul edilemez olduğu ve tolere edilmeyeceği açıkça gösterilmelidir.”

​Salı akşamı Kuzeybatı Washington’daki Türkiye Elçiliği’nin önünde gerçekleşen olayda, 11 kişi yaralandı. 2 kişi tutuklandı ve ‘kötü davranış’ suçlamasıyla suçlandı. Soruşturmanın devam ettğini açıklayan başkent polisi, olaya ilişkin başka kişilerin de soruşturulabileceğini bildirdi.

‘BU KÜSTAHLIK’

“Türk devlet haber ajansının, polisin protestocuları susturmak için yeterli olmadığını düşündükleri için —küstahlığa inanabiliyor musunuz?— kavgaya karıştıklarını doğruladığı Erdoğan’ın korumalarının hareketlerine özellikle dikkat verilerek inceleme yapılması gerekiyor”.

KORUMALAR ÜLKEYE ALINMAMALI’

“Her şeyin bir sonucunun olması gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı çarşamba günü nispeten güçlü bir açıklama yayınlayarak, Türk güvenlik personelinin de dahil olduğu şiddet olaylarından endişe duyduklarını ve bu endişeleri, Türkiye hükümetine mümkün olan en güçlü şekilde ilettiklerini kaydetti.

Bu iyi bir adım ancak yeterli değil. Bu şiddeti kışkırtan Türk personeli tespit edilmeli ve mümkünse kovuşturmaya tabi tutulmalı ya da diplomatik dokunulmazlıklarla korunuyorsa, bu ülkeye gelişi hoş karşılanmayacak kişiler arasına alınmalı.”

kaynak: sputniknews

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.