Bu Filmleri Anlaması Biraz Zor… Zeka ve Kavrayış Gerektiren 15 Farklı Film – biliyomuydun.com

Bu Filmleri Anlaması Biraz Zor… Zeka ve Kavrayış Gerektiren 15 Farklı Film

Dünya 19 Mayıs, 03:31'de eklendi

Bu listede günümüze yakın tarihli çekilmiş ve kavramak için ekstra efor sarfetmek zorunda kalabileceğiniz 15 film sıraladık.

“İzleyeceğim filmde biraz da olsa zeka parıltısı olmalı” diyenlere yeni öneriler getirmek amacıyla oluşturduğumuz bu listedeki çoğu film sinema tarihine geçmiş veya klasikleşmiş değil ancak ortalama Hollywood filmlerinden de bir kaç gömlek üstün oldukları kesin. İşte tam da bu yüzden, iki arada bir derede kalmış bu güzel filmler için ayrı bir liste olması gerektiğine karar verdik.

Yani, 2001: A Space Odyssey, Clockwork Orange gibi kült filmlerin bilerek dahil edilmediği bu listede sadece henüz klasikleşmemiş ancak senaryosu ve işleyişi ile sizi kendine hayran bırakabilecek yakın tarihli filmler var. Hazırsanız, başlayalım:

1) Who Am I (Kein System ist sicher)

who
Genç bir bilgisayar dehası olan Benjamin, sadece Almanya’da değil tüm dünyada tanınan biri olmak istemektedir. Bir yeraltı hacker grubu, Benjamin’i aralarına katılmayı teklif edince, Benjamin bu tehlikeli teklifi kabul eder ancak bu tehlikeli oyunda başına geleceklerden habersizdir.

2) Ex Machina

exmachina
Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır.

Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden haberi yoktur.. ‘Ava’ adında güzel bir kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

3) Mad Max

max

Nükleer savaşın ardından dünya, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiş, aynı nedenle medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir. Hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan Max , Savaş Çocukları tarafından esir alınır.
Bölgenin su ve benzin gibi kaynaklarını elinde tutan hükümdar Ölümsüz Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak tutulan Max, her an kaçış için fırsat kollamaktadır.Ölümsüz Joe’nin emriyle göreve çıkan İmparatoriçe Furiosa , belirli rotasından çıkınca Ölümsüz Joe ve adamları bir sorun olduğunu anlar. Kısa sürede Joe, eşlerinin Furiosa tarafından kaçırıldığını öğrenir ve Furiosa’nın peşine düşer.Bir aracın önüne bağlanan Max da ister istemez bu kovalamacaya katılır.

4) Sicario

S_D037_09788.NEF

ABD ve Meksika arasında bulunan kanunsuz bir sınır kenti Suarez’de idealist bir FBI ajanı olan Kate ve özel operasyon görevlilerinin uyuşturucu kartelleriyle mücadele etmek için görevlendirilmeleriyle hikaye başlıyor. Sicario, oyunu kurallarına göre oynamayan suçlulara ulaşmak için sınırları zorlayan soluk soluğa bir operasyonun hikayesi.

5) Fury

fur

Hikaye 1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde geçiyor ve Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan müfrezenin, düşman askeriyle ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor.

Beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya’da savaşın ortasında kalır.Birlik az sayıda askerden oluşmasının yanı sıra cephane anlamında da bir hayli zor durumdadır. Grubun komutanı Çavuş Wardaddy’nin Avrupa’nın tamamını yıkıma uğratan bu savaştaki son görevi, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ çıkarabilmektir.

6) Nightcrawler

nightt

Suç haberciliği dünyasına yeni adım atan Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır.Hayatta “amaca giden her yol mübahtır” düsturunu benimseyen bu hırslı adam, geceleri şehirde yaşanan suç olaylarını tüm çıplaklığıyla kamerasına kaydetmeye başlar ve şehrin önde gelen televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girer. Fakat olayları gözlemleyip sadece kameraya kaydetmekle olayların katılımcısı olmak arasındaki çizgiyi kariyerinde yükselmek adına bulanıklaştırır.Elbette bu yükselişin bir faturası olacaktır..

7) Gone Girl

gone-g

Sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar.Fakat o gün Amy aniden ortadan kaybolur. Geri dönmeyince, polisin gözünde kocası Nick tüm şüpheleri üzerine çeker.

Karısının ortadan kaybolmasıyla yoğun bir medya sirkülasyonun ortasında kalan Nick’in ise kafası karışıktır zira Amy’e ne olduğuna dair hiçbir fikri yoktur. Nick masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy’nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır…

8) Her

her-r

Yakın bir gelecekte insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore ,karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşayan bir adamdır ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamı sayesinde hayatı değişir.

Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır.

Ağır bir depresyon içerisinde olan Theodore, Samantha’nın bir yapay zeka olduğunu bile bile onunla derin bir ilişki geliştirir.Zamanla hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

9) Whiplash

Whiplash-5547.cr2

Küçük yaşlardan itibaren bateri çalan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Böylece ülkenin en iyi müzik okulu olarak görülen Shcarffer Konservatuarı’na girer.Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan Terence Fletcher’ın dikkatini çeker.

Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği “studio band” e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesini sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, ağır bir psikolojik sınav da vardır.

10) Rush

(L to R) CHRIS HEMSWORTH as the charismatic Englishman James Hunt and DANIEL BRÜHL as disciplined Austrian perfectionist Niki Lauda in “Rush”, two-time Academy Award® winner Ron Howard’s spectacular big-screen re-creation of the merciless 1970s Grand Prix rivalry between Hunt and Lauda.

Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçen film, Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alıyor. 1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci round’un sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider.

Bu kaza sonrasında Lauda yaralanır; aradan geçen altı haftanın ardından olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur…

11) Spotlight

spot

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor.

Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer. Bir senelik araştırmaları sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklere parmak basılır. Yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron 2001 yazında Globe’un başına geçmek üzere Miami’den geldiğinde, ayağının tozuyla Spotlight ekibini, 30 yıl boyunca düzinelerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir.

Boston’da Katolik Kilisesi’ni hedef almanın çok büyük yankı uyandıracağını bilen Spotlight editörü Walter Robinson, muhabirler Sacha Pfeiffer ve Michael Rezendes ve araştırmacı Matt Carroll davaya daha derinlemesine dalmaya karar verirler.

12) Interstellar

inte

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır.Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir..Kaşiflerden oluşan bir ekip insanlığın hayatta kalmasını sağlamak adına uzaydaki bir solucan deliğinden geçerler.Böylelikle insanlığa yeni bir yuva bulma serüveni başlar..

13) The Hateful Eight

the-hate

Western türündeki film, iç savaş’ın bitmesinden sonra, bir grup yabancının, tipiden kurtulmak için dağdaki bir konaklama yerine sığınmasını ve gizli bağlılıkların hayatta kalmalarını tehdit ettiğini anlamalarını konu ediyor.

The Hateful Eight’te bir posta arabası, kış soğuğu yaşayan Wyoming’den geçer. Yolcular, cellat John Ruth ve yakaladığı kaçak Daisy Domergue, Domergue’nun adalete teslim edilmesi için Ruth’un “Cellat” olarak bilindiği Red Rock kasabasına hızla yol alır.

Yolda iki yabancıyla tanışırlar: Biri, kötü şöhretli bir ödül avcısı olan, zenci bir eski federasyon askeri Binbaşı Marquis Warren ve diğeri de kasabanın şerifi olduğunu iddia eden güneyli haydut Chris Mannix. Tipide yollarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Mannix, bir dağ geçidindeki konaklama yeri olan Minnie’s Haberdashery’ye sığınır. Minnie’s’e vardıklarında onları mekânın sahibi değil, dört yabancı karşılar:

Minnie annesini ziyaret ederken Minnie’s’e göz kulak olan Bob, Red Rock celladı Oswaldo Mobray, Kovboy Joe Gage ve Müttefik Sanford Smithers. Fırtına, dağdaki konaklama yerini etkisi altına alırken, sekiz gezginimiz, Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenir.

14) The Imitation Game

imitati

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların enigma adlı şifreli iletişim makinesinin kodunun kırılmasında büyük rol oynayan İngiliz matematikçi Alan Turing’ in hayat hikayesinden uyarlanan film Alan Turing’n savaşın kaderini değiştirmesini konu alıyor.

15) The Big Short

the-big

Film 2000’li yıllarda oldukça güçlenen emlak ve kredi balonunun neden olduğu mali krizi anlatmaktadır.Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmezden geldiği küresel ekonomik çöküşü önceden görürler ve akıllarına bir fikir gelir.

Riskli yatırımları onları her şeyi ve herkesi sorguladıkları modern dünyanın karanlık noktalarına götürür.Finansal krizin patlamasında rol alan kilit isimleri de içeren kitap uyarlaması Brad Pitt, Christian Bale ve Ryan Gosling gibi büyük isimleri başrolünde barındırıyor.

kaynak: http://filoji.com/zeka-gerektiren-filmler/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.