Bugün kimler tatilde: Ruh sağlığı için ‘en zararlı’ sosyal medya platformu Instagram – biliyomuydun.com

Bugün kimler tatilde: Ruh sağlığı için ‘en zararlı’ sosyal medya platformu Instagram

Seyahat 20 Mayıs, 00:57'de eklendi

Britanya’da gençler arasında yapılan bir araştırmada ruh sağlığı için en zararlı sosyal medya platformunun ‘Instagram’ olduğu ifade edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Britanya’da 14-24 yaş arasında 1479 kişi arasında yapılan araştırmada beş popüler sosyal medya platformu arasından en olumsuz etkiye sahip olanlar incelendi.

Araştırmaya katılanlara sosyal medya platformlarının etkilerini ölçmek için YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter hakkında ‘kaygı, depresyon, yalnızlık, korku ve dış görünüş’ konuları çerçevesinde sorular soruldu.

Sonuçlara göre en olumsuz etkiye sahip platformlar Snapchat ve Instagram.

Araştırmayı yapan Kamu Sağlığı için Kraliyet Topluluğu’nun müdürü Shirley Cramer, en olumsuz etkiye Instagram ve Snapchat’in sahip olmasının bu platformların görsel odaklı olması dolayısıyla ilginç olduğunu söyledi. Ayrıca Cramer, bu platformların gençlerde ‘yeterli hissetmeme ve kaygı’ gibi hislere yol açtığını aktardı.

‘Önlem alınmalı’

Araştırmanın ışığında kamu sağlığı uzmanları bu platformların ruh sağlığını korumak adına şu önlemleri alması gerektiğini söyledi:

* Aşırı sosyal medya kullanımı gerçekleştiğinde uyarı penceresinin çıkması,

* Platformların ruh sağlığı sorunları olan kullanıcıları tespit etmesi ve destek alabilecekleri yerlerin duyurusunu gizlice yapmaları,

* Özellikle moda markaları, ünlüler ve diğer reklam amaçlı hesaplar dijital olarak oynanmış fotoğraflar kullandığında uyarı konulması.

kaynak: http://www.diken.com.tr/bugun-kimler-tatilde-ruh-sagligi-icin-en-zararli-sosyal-medya-platformu-instagram/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.