Asıl çılgın proje bu: ‘Dünyanın en büyük kent ormanı’ uğruna ağaç kesiliyor! – biliyomuydun.com

Asıl çılgın proje bu: ‘Dünyanın en büyük kent ormanı’ uğruna ağaç kesiliyor!

Yaşam 1 Haziran, 00:34'de eklendi

Beykoz’da dünyanın en büyük ‘şehir orman’larından biri olacağı iddiasıyla başlatılan Elmalı Kent Ormanı projesi için bölgede ağaç kesimine başlandı!

Anadolu yakasının önemli su kaynaklarından Elmalı Barajı havzasında sosyal donatı alanları ve mesire yerleri için mevcut orman örtüsü kesilerek alan açılıyor.

Başbakanlığın talimatı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın denetiminde,  İstanbul’un içme suyu kaynaklarından Elmalı Barajı yakınlarında bulunan 8 milyon metrekarelik ormanlık alanda başlatılan ‘Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge-7 Park’ projesinin neden olduğu doğa tahribatı uydu görüntülerinden açık biçimde görülebiliyor.

‘Villakondular için yapılaşmaya açıldığını düşünüyoruz’

Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne taşıyan CHP’li üye Hakkı Sağlam, Elmalı Baraj Gölü su toplama havzasındaki ağaç kesimlerine ilişkin soru önergesi verdi.

Havza içinde ‘Kent Ormanı’ adı altında ağaçların kesildiğini ve yapılaşmanın başladığını savunan Sağlam,  aynı bölgede bulunan Kuzey Marmara Otoyolu TEM Otoyolu Bağlantısı nedeniyle de çok sayıda ağacın kesildiğine dikkat çekti.

Ağaç kesimi yapılan bölgenin Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz’a nefes aldıran son ormanlık alan olduğunun altını çizen Sağlam, “Alanın günübirlik tesis adı altında yapılaşmaya açılacağını düşünüyoruz. Burada villakondular yapılarak uzun zaman içerisinde de mülkiyet elde edilmeye çalışılıyor” dedi.

Su havzasına restoran, kafe, mescit ve ‘sosyal tesis’ yapılacak

Projede, Türkiye’nin yedi bölgesi bölgesi ve 81 ili, restoran, kafe, mescit ve sosyal tesisler gibi donatı alanlarının yer aldığı yedi mesire alanında temsil edilecek.

Projeye göre, TEM otoyolu kenarında kalan ormanlık arazide yürüyüş ve bisiklet parkurları, paintball ve spor alanlarının yanı sıra yenilebilir bitkiler caddesi, kuş dünyası, lale bahçeleri yer alacak.

Yedi adet köprünün inşa edileceği baraj gölü etrafında ise piknik alanları yer alacak. Alana giriş için yedi ayrı kapının inşa edileceği proje kapsamında, TEM otoyolu ile baraj gölü arasında kalan ormanlık alanın ‘yabani hayat için tahsis edildiği’ belirtiliyor.

diken.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.