İran’da kadınların başlarını örtme zorunluluğuna karşı çıkan kadınlar “Beyaz Çarşamba”yı başlattı – biliyomuydun.com

İran’da kadınların başlarını örtme zorunluluğuna karşı çıkan kadınlar “Beyaz Çarşamba”yı başlattı

Dünya 3 Haziran, 02:33'de eklendi

İran’da kadınların başlarını örtmeden sokağa çıkamamaları yeni kampanyalarla protesto ediliyor.

İranlı aktivist ve gazeteci Masih Alinejad’ın başlattığı My Stealthy Freedom (Benim Saklı Özgürlüğüm) adlı hareket kadınlara her çarşamba beyaz örtüler takmaları çağrısında bulundu.

Alinejad’ın geçen sene yaptığı çağrıyla başlayan My Stealthy Freedom Hareketi’nin kampanya açıklamasından bir kesit;

“Örtüsüz geçen çarşamba günleri veya #WhiteWednesdays (Beyaz Çarşambalar) adlı yeni bir kampanya başlatıyoruz. (Örtü) zorunluluğu olmayan bu Çarşamba, (örtü) zorunluluğuna karşı olan tüm erkek ve kadınlar için olan bir gün. Bu kampanya aynı zamanda peçe giymeyi isteyen, ancak bunu başkalarına dayatma fikrine karşı çıkan kadınlara da hitap ediyor. İran’daki birçok örtülü kadın, zorunlu örtünün dayatılmasını bir hakaret olarak görüyor. Bu kadınlar, beyaz giymiş fotoğraflarını çekerek, örtü zorunluluğuna itirazlarını gösterebilirler. Kampanyamız zorlamaya karşı olan barışçıl bir protesto ve hepinizi bize katılmaya davet ediyoruz.

“Beyaz bilezik takan erkekler ve beyaz başörtüsü örten kadınlar lütfen videolarınızı bize gönderin. Örtü zorunluluğuna karşı olan bu protesto gösterisinin amblemi barış rengi olan beyaz rengidir. İran’da yaşayan her İranlı kadın, başörtüsü takmayı seçer ya da seçmez. Zorunlu peçeyi savunanların kendi mitinglerini kolaylıkla yapmalarına izin verildiğine göre, her Çarşamba günü kampanyamızın işareti olan beyaz renkle tepkimizi göstereceğiz.”

İranlı kadınlar ve erkekler beyazlı videolarını ve fotoğraflarını #WhiteWednesdays etiketiyle göndermeye başladı.

Hareketin çağrıcısı Alinejad Instagram hesabında iki erkek arkadaşının beyaz bilezik, bir kadının ise beyaz örtü taktığı bir fotoğrafı #WhiteWednesdays etiketiyle paylaştı.

#چهارشنبه_های_بدون_اجبار #چهارشنبه_های_سفید جمعی از زنان داخل ایران به همراه مردان تصمیم گرفته اند چهارشنبه های هر هفته را به اعتراض علیه حجاب اجباری اختصاص دهند، در خیابان، اداره، دانشگاه، محل کار، یا هر جایی که حضورمان تا کنون سانسور شده، با نماد هایی نظیر شال و سفید و دستبند سفید به اجبار و زور اعتراض می کنیم. چهارشنبه های بدون اجبار از تمام زنان با حجاب و نیز مردانی که حجاب اجباری را توهین به شعور انسانی می دانند، دعوت می کند به هر شیوه مسالمت آمیزی که خودشان صلاح می دانند پیام و صدای شان را ثبت كنند.. خانمي نوشته من فردا در يكي از خيابان هاي شهرم حرف هام رو مي گم و دو تا از دوستانم هم با دستبند سفيد حامي هستند. داشتن چنين همراهاني نعمته. #WhiteWednesdays

Masih Alinejad (@masih.alinejad)’in paylaştığı bir gönderi ()

“Örtülü veya örtülü olmayan tüm kadınları, aramızdaki dayanışmalarını göstermek için davet ediyoruz.”

“Erkekler ve kadınlar, lütfen bu kampanyaya beyaz bir sembol takarak katılın.”

“Kadınların kendi tercih ettiklerini seçme haklarının olduğu bir günü umut ediyorum”

“83 yaşındayım. Siyahtan hep nefret ettim. Bütün gençler günümüzde siyah giyiyorlar. Yas tutmaya zorlanmış gibiler. Gerçekten yas tutuyorlar mı tutmuyorlar mı belli değil. Lütfen gençlerin elbiselerine müdahale etmeyin”

“Hepimiz farklı nesillerdeniz ve #WhiteWednesdays kampanyasına destek veriyoruz. Kızlarım başlarını örtüp örtmeyeceklerini kendileri seçebilmeliler.”

Kampanyanın ikinci haftasını geride bırakan hareket geçen günlerde Facebook hesabından paylaştığı bir postta İran Hükümeti’nin kampanyalarına siber saldırıda bulunduğunu söyledi.

“Ancak ne yaparlarsa yapsınlar vazgeçmeyeceğiz” diyen My Stealthy Freedom Hareketi #WhiteWednesdays kampanyasının devam edeceğini söyledi.

kaynak: http://www.sivilsayfalar.org/iranda-kadinlarin-baslarini-ortme-zorunluluguna-karsi-cikan-kadinlar-beyaz-carsambayi-baslatti/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.