Çobanların ihbarıyla 52 odalı yeraltı şehri bulundu – biliyomuydun.com

Çobanların ihbarıyla 52 odalı yeraltı şehri bulundu

Yaşam 4 Haziran, 02:43'de eklendi

Kayseri’nin yer altı envanterini çıkaran araştırmacılar, bir ihbar sayesinde başlattıkları çalışma sonucu 52 odalı, 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ni keşfetti.

Kayseri’nin Gesi bölgesindeki mahalle sakinlerinin ve çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine başlatılan çalışma sonucu 52 odalı bir yer altı şehri bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Obruk Mağara Araştırma Grubu ve ÇEKÜL Vakfı, 2014’te kentin yeraltı envanterini çıkarmak amacıyla çeşitli bölgelerde çalışma başlattı.

Gesi bölgesinde yürütülen çalışmalarda buradaki mahalle sakinleri ve çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine incelemeleri bu yönde genişleten araştırmacılar, bunun sonucunda 52 odaya sahip ve 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ne ulaştı.

ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy yaklaşık 3 yıl önce kentin yer altı envanterini çıkarmak amacıyla proje başlattıklarını hatırlattı.

Kayseri’nin yeraltı envanteri bakımından oldukça zengin bir kent olduğunu vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti:

“Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ile beraber 2014’ten bugüne Kayseri’nin yeraltı envanterini çıkarmak için projemizi yürütüyoruz.

Bununla ilgili yoğunluklu olarak Melikgazi sınırları içinde 2 yıla yakın çalıştık. Bu süreçte Belağası bölgesinde oturan mahalle sakinlerinden ve çobanlardan burada mağara, yeraltı şehri olduğu yönünde ihbar aldık.

Böylece biz de bu enteresan yere geldik. Belağası Yeraltı Şehri’nin bulunduğu dağın yüzeyinde kilise ve farklı yapıların olduğunu gördük. Çalışmalar sonucu daha sonra burada birkaç farklı yeraltı şehri olduğunu keşfettik. Yeraltı şehirlerinin çizimini, haritalanmasını yaparken ilginç bir şekilde bölgedeki en çok odaya ve katmana sahip bir yeraltı şehri olduğunu fark ettik. Hatta belki de Türkiye’de ilk defa 50’den fazla odaya sahip bir yer altı şehri olduğunu gördük.”

Özsoy, geçmişte Belağası Yeraltı Şehri’nde yaşayanların zamanla nüfus artışı ve ihtiyaçlara göre oda sayısını çoğalttıklarını, böylece buranın 52 odaya ulaştığını tahmin ettiklerini ifade etti. Kayseri’nin yeraltı şehirleri bakımından diğer bölgelerden farklılık gösterdiğine dikkati çeken Özsoy, şöyle devam etti:

“Bu yapıyı diğer bölgedekilerle kıyasladığımızda Kapadokya ölçeğinden oldukça farklı bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bizim bu bölgedeki yeraltı şehirleri yapı olarak Kapadokya bölgesindeki, özellikle Nevşehir ölçeğindeki yer altı şehirlerinden farklı. Kapadokya’da bir bölgede, bir beldede veya bir kentte bir tane dikey yeraltı şehri oluyor. Ama Kayseri’de bir yerde birden çok yeraltı şehri olabiliyor.

Ayrıca bunlar dikeyden çok yatay olabiliyor. Bu bölgede Nevşehir ölçeğinden farklı olarak yatay yeraltı şehrine rastlıyoruz. Melikgazi ilçesinde, özellikle Gesi bölgesi bu noktada oldukça zengin”

Osman Özsoy, söz konusu yeraltı şehrinin tarihi ve turizme kazandırılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

kaynak: ntv.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.