Başka Bir Dünya Mümkün Sevgili – biliyomuydun.com

Başka Bir Dünya Mümkün Sevgili

Yaşam 4 Haziran, 14:18'de eklendi

Biz seninle cennete gitmeyelim sevgili. Evsiz çocuklarla günaha girelim eksik tartan basküllerin yanı başında.

Biz seninle şehit olmayalım sevgili. Bir resim sergisini öldürülme tedirginliği yaşamadan gezebilelim Van Gogh`u sevgi ve özlemle anarak.

Biz seninle sükut etmeyelim sevgili. Kutsanan cehaletlerin, yaftalamaların, sevgisizliklerin arasında dans edelim, şarkı söyleyelim ve inmesin kucağımızdan sokak kedileri.

Biz seninle kadere inanmayalım sevgili. Çocuklara tecavüz edilmesini dahi kader diye açıklayıp, tecavüzcülere değil de, eğlenenlere, öpüşenlere, cebinde ıslığıyla yürüyenlere kin tutanlardan bir Behrengi masalı okumalarını, bir Nuri Bilge Ceylan filmi seyretmelerini ya da bir Orhan Veli şiiri ezberlemelerini bekleyemeyiz değil mi?

Biz seninle vatanı sevmeyelim sevgili. Bir kırlangıca devletlerin hava sahasını anlatmak gibidir bize vatanı anlatmak ve kimse bilmez bizim vatanımızın sınırlarının haritada gösterilen alandan çok öte olduğunu ve o öteliğin içinde yalnızca can`a kıymet verenlerin barındığını; bir de hayvanların, doğanın ve evrenin…

Biz seninle bayrak asmayalım sevgili. Cümle bayrakların dalgalanması, halklar özgürse, yurttaşlar mutluysa, canlar sulha doymuşsa bir mana bulur yüreciğimizde ve bunca sömürü, bunca talan, bunca yoksulluk, kıyım, ayrımcılık ve adaletsizlik bir bayrağın içine gizlenirse ve bu gizliliği kutsal belleyen yığınlar varsa bizim ellerde, bellensin ki, bayrağa saygısızlık asıl budur ve halklara, yurttaşlara, canlara karşı yapılan saygısızlıklar, dünya üzerindeki hiçbir bayrağın içine içine süpürülmemelidir.

Biz seninle insanı yüceltmeyelim sevgili. Irkımızı sorana can, mezhebimizi sorana vicdanız. Bizim kutsalımız vicdanımızdır…

Biz seninle dindar olmayalım sevgili. Vicdanımız yeter bize; can evimizin açık oluşu ve fikrimizdeki incelik, örnek olarak gösterilebilir içtenliğimize.

Başka bir dünya mümkün sevgili; aşk`a bir dünya mümkün. Biz iki parça can`ız; yok sayılan, hor görülen, yalnız`ca iki parça can. Resmi, helâl, yasal bütün dayatmaların dışında durmak acı verse de bize, biz buyuz bir tanem; can olan, sevgili olan, aşık olanız gelip geçen ömrümüzde. İnciniyoruz ve incinmeye devam edeceğiz; onların olsun cennet, şehitlik, biat, kader, vatan, bayrak, din… İncinsek de incitmeyeceğiz ve yaşayacağız can halinde…

Biz seninle cennete gitmeyelim sevgili. Sokak müzisyenlerine salep ısmarlayıp, canlarla iki çift laf edelim ölü dillerden birinde.

Biz seninle şehit olmayalım sevgili. Şu üç günlük dünyadan canımız çekiliverdiğinde, tabiat ana, ölü bir sincaba kederlendiği gibi kederlenirse bize, bil ki en güzel mertebedeyiz, tabiat ananın biriciğiyiz…

Başka bir dünya mümkün sevgili; aşk`a bir dünya mümkün…

-Ergür Altan-

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.