Gülen Çekik Gözlerden Daha Fazlası: Tatar Olmak Ayrıcalıktır Dedirten 11 Harika Özellik – biliyomuydun.com

Gülen Çekik Gözlerden Daha Fazlası: Tatar Olmak Ayrıcalıktır Dedirten 11 Harika Özellik

Yaşam 6 Haziran, 12:07'de eklendi

Gülen Çekik Gözlerden Daha Fazlası: Tatar Olmak Ayrıcalıktır Dedirten 11 Harika Özellik

Kökenleri Orta Asya’ya dayanan farklı coğrafyalara yayılmış Tatarlar’ın onlara has harika özellikleri….

1. Hepsi nedense Eskişehirli zannedilir. Ama Kırım, Nogay ve Kazan gibi birçok farklı bölgeden göçmüş Tatar grupları var.

2. Dünyanın en güzel yemekleri onlardadır. Örneğin Göbete… Tadından yenmez bu yemekleri bi Tatar’ın elinden yemeden ‘ben yemekten anlarım’ demeyin.

3. At sütünden içki yapmayı deneyecek kadar emekçi bi toplumdur. Kımız bugün sık tüketilmese de Tatarlar’ın dünyaya bıraktığı mirastır.

4. Bugün modern versiyonları teknoloji sitelerinde rağbet gören Tatar Yayı, Tatarlar’ın teknik anlamda ne kadar yaratıcı olduklarını gösteriyor.

5. Tatar milleti oldukça zekidir. Birçok tarihçi ve yazar Tatar milletinden çıkmıştır ki biz bir tanesi çok severiz: İlber Ortaylı

6. Tatar erkekleri diğer erkeklere göre daha az sakallı ama daha çok yakışıklıdır. Mesela İlhan Mansız 🙂

7. Ayrıca çekik gözleri, beyaz tenleri ve al yanaklarıyla dünya güzeli kadınlara sahip bir topluluktur Tatarlar. Örneğin ünlü Rus model Irına Shayk da bir Tatar.

8. O parmaklarınızı ısıra ısıra yediğiniz çiğ böreği icat edenler Tatarlardır. Bugün Eskişehir’e yolu düşenler ayran-çiğ börek yapmadan oradan çıkmasınlar.

9. Tatarlık, ünlü Türk filmlerine de konu olmuştur. 92 yapımı, Kadir İnanır’ın başrol oynadığı Tatar Ramazan filmi, yerli sinemada kült olmuştu.

10. Ne kadar güleryüzlü ve sevimli gözükseler de kendilerine yapılan hatayı asla unutmazlar. Adalet onlar için zaruriyettir.

11. Tarihleri acılarda dolu…. En üzücü hikayelerden biri de Kırım Tatarları’nın 1944 yılında Ruslar tarafından sürgün edilmesi. Bir Tatar olan Ukraynalı Jamala, bu sürgünü anlattığı şarkısı ile Eurovision 2016’da birincilik almıştı.

İyi seyirler… 

kaynak: mynet.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.