Hedefteki Katar Emiri’nin bilinmeyen öyküsü – biliyomuydun.com

Hedefteki Katar Emiri’nin bilinmeyen öyküsü

Yaşam 7 Haziran, 11:28'de eklendi

Arap dünyası Katar’a ardı ardına uygulanan yaptırımlarla sarsılıyor…

Körfez İşbirliği Teşkilatı üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn’in Katar ile ilişkilerini kesme kararı alması üzerine Mısır, Yemen ve Maldivler de çağrıya uyarak Katar ile ilişkilerini kopardı. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak bilinen Katar’ın geleceğinin ne olacağına dair yapılan tartışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Yaşanan şok gelişmelerin ardından Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani merak edilen portrelerden biri haline geldi. Odatv olarak okurlarımıza Katar emiri Tamim Bin Hamad Al Tani ve Katar tarihinin en önemli liderlerinden biri olarak gösterilen babası Hamad Bin Khalifa Al Tani’nin geçmişini dair önemli ayrıntıları derledik.

KATAR’IN BÜYÜK SIÇRAMASI

Mevcut Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani’nin babası Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani 1952 yılında doğdu. Eğitimine Katar’da başladı. Ardından Prens Charles’ın da mezun olduğu İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü. 1995 yılında babasını kansız bir darbe ile devirerek iktidar geldi. Kurduğu istikrarlı yönetim ile ülkeyi dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getirdi. İktidarda kaldığı 18 yıl boyunca “ilerlemeci” bir lider olarak kabul edildi.

2010 yılında, sıvılaştırılmış doğalgaz üretim hacminin 77 milyon tona ulaşmasını sağladı. Katar’ı “dünyanın en zengin ülkesi” haline getirdi. 2 milyonun altında bir nüfusa sahip olan Katar’da ortalama gelir yıllık olarak 86.440 dolara ulaştı. Baba Şeyh Hamad petrolden elde ettiği milyonlarca dolarlık geliri aralarında Wolkswagen, Total, Sainsbury’s ve Barchlays Bank’ın da olduğu şirketlere yatırdı. Tenis ve atletizm alanında pek çok büyük çapta organizasyonun merkezinin Katar olması ve 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesine karar verilmesi yine Şeyh döneminde gerçekleşti. Şeyhin en büyük yatırım başarılarından biri olarak Arap dünyası açısından bir ilk olan Al Jazeera’nin kurulması gösteriliyor.

BABADAN OĞULA GÖNÜLLÜ İKTİDAR DEVRİ

Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Tani 2013 yılında liderliği kendi isteğiyle oğlu Tamim Bin Hamad Al Tani’ye “Siz, çocuklarımız. Bu ülkenin en büyük cephanesi sizlersiniz(…) başarılı olacağınıza dair güvenimiz tam” sözleriyle devretti. Katar uzmanı Olivier Da Lage Şeyh Hamad ile ilgili şu sözleri söylemişti:

1995’te iktidara geldiğinde Şeyh Hamad’ın Katar’ı dünya haritası üzerinde petrol kaynaklarını kullanarak bir yere oturtma böylece babasının emirliği değiştirebileceği korkusuyla yapamadığını yapma niyetindeydi. 18 yılın ardınan başardı. Bugün Katar hem Körfez’de hem de batılı müttefikler tarafından saygı duyulan bir özne haline geldi” (1)

GENÇ EMİR İKTİDARA GELİYOR

Oğul Şeyh Thamim Bin Hamad Al Thani iktidar geldiğinde 33 yaşındaydı. Böylece iktidara gelen en genç emir oldu. Annesi Mozah bin Nasser Al Missned de hem Katar siyasetinin önemli figürlerinden biri, hem de giydiği kıyafetlerle adından söz ettiren Arap dünyasının moda ikonuydu. Genç Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, tıpkı babası gibi İngiltere’de Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde okudu. 1998 yılında mezun oldu ve 2009 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri Başkomutan vekili oldu. 2005 yılında ikinci dereceden kuzeni Jawaher bint Hamad bin Suhaim Al Thani ile evlendi. Bu evlilikten dört çocuğu oldu. 2009’da ikinci evliliğini Sheikha Anoud bint Mana al- Hajri ile yaptı. Bu evlilikten de iki çocuğu oldu. Toplamda 3 oğlu ve 3 kızı var.  (2)

“ARAP DÜNYASININ EN İYİ SPOR KİŞİSİ”

Genç Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 2006 yılında Mısır gazetesi Al- Ahram tarafından “Arap Dünyasındaki En İyi Spor Kişisi” seçildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesinin bir üyesi olarak ayrıca 2020’de Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları’nın organize edilme sürecine liderlik etti. (3) En çok hangi sporla ilgilendiği bilinmese de Badminton ve Bowling oynarken çekilmiş görüntüleri basına yansıdı. Yaz aylarında Katar’da futbol oynamanın imkansız olduğuna dair gelen eleştirilere genç emir Tamim Bin Hamad Al Tani “Merak etmeyin, gökyüzünü bile serinleteceğiz” (4) cevabını vermişti.

BÖLGEDE ÇEMBER DARALIYOR

Tamim Bin Hamad Al Tani’den yönetime geçmesinin ardından babasının yolundan gitmesi beklendi. Fakat istikrarlı bir yönetimi tutturan babasının aksine yeni şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani Arap Baharı sürecinde isyancılardan yana aktif bir tavır aldı. Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütüne verdiği destek ile bilinen Katar, Sisi’nin liderliği ile gerçekleşen darbenin ardından zor durumda kalmış, yeni ABD başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ve Sisi ziyaretlerinin ardından bölgedeki çember Katar açısından giderek daralmıştı(5). Körfez İşbirliği Teşkilatı ile bağları koparılan Katar, “bölgedeki istikrarı ve huzur ortamını bozmakla” suçlanmıştı. Bugün gelinen noktada Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’nin nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor.

Akın Art

Odatv.com

Kaynakça

(1) http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/emir-of-qatar-profile-who-is-sheikh-hamad-bin-khalifa-al-thani-how-did-he-turn-qatar-into-the-world-8672997.html

(2) http://www.bbc.com/news/world-middle-east-23046307 

(3) http://www.spiegel.de/politik/ausland/tamim-bin-hamad-ist-der-neue-emir-von-katar-als-nachfolger-von-hamad-a-907764.html 

(4) http://www.yurtgazetesi.com.tr/yazarlar/husnu-mahalli/katar-katar-rezalet/8329/

(5) http://odatv.com/5-maddede-katar-suudi-arabistan-kavgasi-0206171200.html

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.