Logo Tasarımı ve Markalaşma Sürecinin Önemi – biliyomuydun.com

Logo Tasarımı ve Markalaşma Sürecinin Önemi

Teknoloji 7 Haziran, 18:18'de eklendi

Logo Tasarımı ve Markalaşma Sürecinin Önemi

Logo Tasarımı ve markalaşma günümüzde ticarette çok önemli yer sahip konulardır. Büyük markaları yakından incelediğimizde profesyonelce tasarlanmış logo ve amblemlerinin olduğunu görmekteyiz.

Ulusal markalar mevcut tasarımlarını zamanın getirdiği yeniliklere ve trendlere göre yeniliyorlar yada revize ediyorlar. Logo ve amblemler markaların ve şirketlerin görünen yüzü olduğu için marka var olduğu süre boyunca markayı temsil ediyor ve yansıtıyor.

Bu nedenle şirketlerin ve kurumların markalaşma, kurumsallaşma süresi boyunca Logo Tasarım başlı başına çok önemli yere sahip olduğunu bilmemiz gerekiyor.Başarılı ve global markalarının logo ve kurumsallaşma süreçlerini yakından incelediğimizde marka yaşadığı süre boyunca logoları da var olmaya devam ediyor.

Günümüzde bir çok şirket, kurum ve kişi logo tasarımına verilmesi gereken önemi tam olarak kavrayabilmiş durumda değiller yada yeni yeni farkında oluyorlar. Başarılı tasarlanmış logo tasarımları müşteri ve marka arasında duygusal bir bağ kurmada önemli bir faktörü üzerinde taşımaktadır.

Aynı zamanda şirketin ve kurumun faaliyet gösterdiği sektörde diğer markaların arasında farklılık göstermesini sağlamaktadır. Bu sayede hedef kitleye ve mevcut potansiyel müşteriler için yapılan reklamlarla logo ve markanın bilinirliği, akılda kalıcı olması kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Amblem ve logo aslında basit gibi duran kavramlar olsa da günümüzde yaşanan birçok olay bunun aksini göstermektedir.

Örnek olarak Juventus, Instagram, Google, Subway markaları geçtiğimiz yıllarda logoları üzerinde değişiklik ve yenilik yaptılar. Ama bu durum milyonlarca insan tarafından olumsuz eleştirilere maruz kaldı. Çalışmaları beğenen insanların yanında beğenmeyenlerin sesi daha fazla gözüküyordu ve hala bu tasarımlara alışamayan binlerce insan bulunmakta.

İnsanların bu şekilde tepki vermelerinin nedeni ise bu markalar ile aralarında kurmuş olduğu duygusal bağdan kaynaklanmaktadır. Zamanla markayı ve şirketi sahipleniyorlar beğendikleri ve alıştıkları şekilde görmek istememeleri normal biri duruma dönüşüyor.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?

Logo tasarımını önemsiz olarak gören bir çok firma ve yeni kurulan şirketler aslında uzun vadede büyük zarar içerisine giriyorlar. Bunun en büyük nedeni ise yanlış yapılan yatırımlar ve profesyonel olmayan insanlarla birlikte çalışmaktan kaynaklanıyor. Logo tasarımının yanlış ve bilinçsizce hazırlanması doğrultusunda şirket uzun vadede bir çok sıkıntı ile karşılaşabiliyor.

Bu duruma örnek olarak bir çok ulusal firmanın amblem tasarımlarının hazır ve taklit olması markaları toplum huzurunda profesyonel olmayan bir davranış sergilemek zorunda bırakıyor. Profesyonel alınmayan hizmetlerin bu tarz durumlar doğurması günümüzde kaçınılmaz bir durum oluyor.

Böyle sıkıntılı süreçler yaşamamak ve karşılaşmamak için bu işi profesyonelce yapan ve deneyimli ajans ve grafik tasarımcılarla çalışmayı tercih edilmeli. Tasarım yarışması yapılan platformlarda da bu sıkıntılar aşırı yoğunlukta oluyor. İhtiyaç sahibi şirketin yapmış olduğu bir yarışmaya yüzlerce tasarımcı katılıyor, proje  ve işleyiş olarak çok güzel bir durum. Lakin bu platformlarda yetenekli tasarımcılardan daha fazla amatör ve markayı yanlış yönlendiren kişilerde bulunuyor.

Bunların sundukları çalışmaların bir çoğu esinleniş, taklit yada çalıntı tasarımlar olabiliyor. Şirketlerin farkında olmadan bu tasarımları seçmesi durumunda sıkıntılı süreç başlıyor. Her şeyden önce logo tasarımının asıl sahibi tescil durumuna itiraz edebilme hakkına sahip oluyor. Tescil süresini beklerken yapmış olduğu masrafların boşa gitme ihtimali yükseliyor.

Aynı zamanda Amblem Tasarım asıl sahipleri hukuksal olarak itirazda bulunma hakkına sahip olduğu gibi direkt olarak dava açma hakkına da sahip oluyorlar. Markanız için yaptıracağınız bu tarz tasarımlar için yeterli araştırma yapılması gerekiyor. Çalışılacak ajans ve tasarımcının referansları ve portfolyosu detaylı olarak incelenmelidir.

Profesyonel logo tasarımı çalışmalarını incelemek için bu linki ziyaret edebilirsiniz; http://freegrafiker.com/logo-tasarim/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.