Eğer başkalarının çiğneme sesine dayanamıyorsanız, beyninizi suçlamalısınız! – biliyomuydun.com

Eğer başkalarının çiğneme sesine dayanamıyorsanız, beyninizi suçlamalısınız!

Sağlık 10 Haziran, 17:19'de eklendi

Evet Misofonya.

Başkalarının ağız şapırdatma, sakız çiğneme, homurdanma, hatta ve hatta nefes alma sesine bile takılan, bu konuda çılgına dönüyor olabilirsiniz veya en azından çevrenizden birileri bu konuda inanılmaz duyarlıdır, karşılaşmış olmalısınız.

Bu çekilmez durumun sinirsel bir etkileşim sonucu garip bir şekilde ortaya çıktığı belirlenmiş görünüyor. Yani suçlusu ne ağız şapırdatan (ki bana göre en büyük suç bu arkadaştadır) ne de konuya duyarlı olan kişinin bireysel seçimleri değildir, duruma duyarlı söz konusu olan bir beyin var ve bazı noktalarda bildiğimiz gibi kendi beynimize hükmedemiyoruz.

2000’li yıllardan beri bir rahatsızlık olarak belirlenen misophonia Türkçe olarak ise misofonya, şahsen kendimin de ciddi sıkıntılar yaşadığım bir durum olarak yine bir platformda gözüme çarptı, projemizde yer verelim istedim.

DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) kriterlerinde net bir tanımlaması olmayan bu rahatsızlıkla ilgili olarak ciddi raporlamalar gerçekleşmiştir.

Newcastle Üniversitesi araştırmacılarının tespitine göre beynin frontal lobu bu sıkıntıya öncülük etmekte ve ifadesel tepkilerin oluşmasına sebep olmaktadır.

İleri okuma için aşağıda belirtmiş olduğum kaynaklara göz atmalısınız der susarım.

kaynak: http://www.sciencealert.com/if-you-can-t-stand-the-sound-of-people-chewing-blame-your-brain

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.