Binlerce askeri zehirleyip dokunulamayan Rota A.Ş.’nin ucu kime çıkıyor?

Manisa’daki kışlalarda zehirlenme vakaları yaşanmaya başlayınca CHP’li vekil Biçer, Savunma Bakanı Fikri Işık’tan Rota A.Ş.’yi sordu.

Özgür Özel araştırma komisyonu kurulsun dedi. Bakan Işık’ın sesi çıkmadı, araştırma komisyonu kurulması önerisi de reddedildi. Şimdi bir gecede 3 bin askerin zehirlenmesinin ardından 19 göstermelik gözaltı ve şirketle anlaşmanın feshedilmesiyle olay geçiştirilmeye çalışılıyor. Bugüne kadar bu şirkete neden dokunulamadı?

Manisa’da kışlalarda yaşanan zehirlenme vakalarını yakından izleyen CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Mayıs ayında, 10’un üzerinde kışlaya yemek veren ROTA adlı şirketi Savunma Bakanı Fikri Işık’a sormuştu.

Yine CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de zehirlenme vakaları ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını önermişti. Ne var ki AKP araştırma komisyonunun kurulmasını reddetmiş, ROTA şirketine ilişkin sorular da yanıtsız bırakılmıştı.

“Eğitim verilen kalabalık kışlalarda yemek ihaleleri tugay komutanlıklarının değil, Savunma Bakanlığı’nın inisiyatifinde yapılıyor. Manisa 1. Er Eğitim Piyade Tugay Komutanlığının mutfak ihalesi de ROTA isimli bir firmaya verilmiş. Ulaşabildiğim kadarıyla ROTA 12 kışlaya daha yemek vermekte” diyen Tur Yıldız Biçer’in 26 Mayıs’ta Savunma Bakanı Fikri Işık’a verdiği soru önergesinde şu sorular dikkat çekiyor:

Kaç asker zehirlenmeden öldü?

“Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda (Batı Kışla) bulunan ve son 1 haftada şehit olan asker sayısı kaçtır? Askerlerin şehadet sebebi nedir?

Kamuoyunda yer alan, bulantı, yüksek ateş, kusma, ishal şikâyetleriyle revire başvuran ve hastaneye sevk edilen ilk askerlerin durumlarına ilişkin “Adli Vaka” olarak kayda geçmemesine ilişkin talimat verilmiş midir? Verilmiş ise kim tarafından hangi gerekçeyle, hastaneye başvuran ilk askerlerin gerçek durumu saklanmaya çalışılmıştır?

Albay Arif Seyhun Kışlası’nda bulantı, yüksek ateş, kusma, ishal şikâyetlerinin 23.05.2017 Salı günü başlamasına rağmen kriz masasının 25.05.2017 Perşembe günü kurulmasının gerekçesi nedir?

İhaleler nasıl yapıldı?

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki (Batı Kışla) askerlerin gıda teminine ilişkin ihalesi kim/kimler tarafından, ne zaman, hangi usule göre yapılmıştır?

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nın (Batı Kışla) anlaşmalı olduğu Catering Şirketinin ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş. olduğu doğru mudur? İsimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere şirket sahibi ve ortakları kim/kimlerdir? Firma sahibi ya da ortaklarının herhangi bir siyasi parti üyeliği var mıdır? Varsa hangi siyasi parti üyesidirler?

ROTA’da liyakat mi yandaşlık mı çalışıyor?

ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş.’ye personel alımı hangi liyakat kriterleri gözetilerek yapılmaktadır? Liyakatten ziyade yandaşların alınmasına mı öncelik tanınmıştır?

Türkiye genelinde Bakanlığınız denetiminde olan hangi askeri birliklerin yemek ihalesi ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş’ye verilmiştir?

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nın (Batı Kışla) hijyen ve gıda denetimi hangi sıklıkla kim tarafından yapılmaktadır? Hijyen ve gıda denetimi en son kim tarafından, ne zaman yapılmıştır?

Sorumlulara dokunuluyor mu?

23.05.2017 Salı günü, Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki (Batı Kışla) gıdanın tüketilebilir olduğunun denetimi yapılmış mıdır? Yapılmışsa kim tarafından yapılmıştır? Yapılmamışsa ne den yapılmamıştır? Sorumlu kişi ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır?

Manisa gibi, Askeri Eğitim Tugayı’nın bulunduğu illerdeki “Askeri Hastaneler” kapatılmamış olsaydı bu ve bu gibi olayların kriz yönetimi daha kolay yapılarak, olayların büyüyüp kontrolden çıkması önlenemez miydi?

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki askerlerin zehirlenme sebebinin, uygun koşullarda üretimi yapılmayan, saklanmaya ve yine uygun koşullarda hazırlanmayıp askerlere servis edilen hindi eti olduğu doğru mudur?

kaynak: sendika.org