Ey Türkiye Cumhuriyeti Anne Babaları. Bakın evlatlarınız askerde neden zehirleniyormuş biliyor musunuz? Var mı dünyada böyle rezillik? – biliyomuydun.com

Ey Türkiye Cumhuriyeti Anne Babaları. Bakın evlatlarınız askerde neden zehirleniyormuş biliyor musunuz? Var mı dünyada böyle rezillik?

Sağlık 23 Haziran, 18:47'de eklendi

Yer yerinden oynayacak! Rota yemekle ilgili bomba patladı

MANİSA’da askerlerin zehirlendiği olayla ilgili son dakika haberler arka arkaya geliyor. Tugay Komutanı Albay Şevki Güvenç görevden alınırken, Rota yemek şirketiyle ilgili skandalı ifade veren binbaşı ortaya döktü.

MANİSA’daki asker zehirlenmelerinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı, yemek şirketi çalışanları ve kışlada görevli rütbeleri askerler hakkında işlem başlattı. Tugay komutanı görevden alınırken binbaşının verdiği ifade Rota Yemek Şirketiyle ilgili skandalı ortaya çıkardı.

Soruşturma kapsamında gözaltında olan Binbaşı AA, yemekleri denetlemekle görevli isimdi. Binbaşı A.A.’nın ifadesine göre; yemek şirketiyle yapılan sözleşmede şirkete “5 kez zehirlenme” vakasına kadar izin verildiği ortaya çıktı.

5 KEZ ZEHİRLENMEYE İZİN VEREN MADDE

Yemek kontrolünün başındaki isim olduğuna Emniyet ifadesinde dikkat çeken Binbaşı A.A., ilk zehirlenme olayının ardından bir yazı ile sözleşmenin feshinin yapılması gerektiğini komutanlarına bildirdiğini söyledi. Sözleşmede yer alan bir madde nedeniyle fesih yapılmadığını komutanlarının anlattığını belirten Binbaşı A.A. ifadesinde şunları söyledi:

“Zehirlenme vakaları ile ilgili olarak ilk zehirlenme vakası olduğunda, üst rütbedeki komutanlarıma durumdan dolayı zehirlenme vakası gereği sözleşmenin feshedilmesi ve ceza işlem için bilgi verdim ve yazı yazdım.

Ancak üst rütbeli komutanlar sözleşmede açık madde olarak 5 kez zehirlenme vakası olması durumunda veya yemeklerin kötü çıkması durumunda sözleşmenin feshedilebileceği şeklinde kesin amir hüküm var diye bana söylediler.

Ben de bu amir hükmü sözleşme maddeleri arasında okudum. Yemek hizmeti sunan şirket ile Milli Savunma Bakanlığı sözleşmeyi yapmıştır.”

3 BİN KİŞİLİK YEMEK YERİNE 7 BİN KİŞİLİK YEMEK

Oda TV’nin özel haberine göre Binbaşı A.A. ifadesinde ayrıca yemek şirketinin sözleşmeye aykırı davrandığını da vurgulayarak “Yapılan bu sözleşme maddelerinde 3000 kişiye yemek çıkartılacağı ve personel olarak 202 kişinin çalıştırılacağı belirtilmesine rağmen yemek miktarı yaklaşık olarak 7000 kişiliktir. Bu durum da personel üzerinde bir takım yorgunluk ve işin özen dışı yapılmasına neden olmaktadır” açıklamasında bulundu.

HİÇ BİR MALZEME ANALİZ ETTİRİLMİYORDU

Firmalardan gelen tüm malların analiz ettirilmediğini de iddialarına ekleyen Binbaşı A.A. ifadesini şu çarpıcı sözlerle sonlandırdı:

“Ayrıca günlük tüketime tabi mallar içerisinde farklı firmalardan alınan mallar arasından sadece bir tanesi sözleşme gereği analize gönderiliyor ve bu ürünün analizinin uygun sonuç olarak gelmesi ile diğer firmalardan gelen mallara da uygun raporu verilmiş oluyor.

Her farklı mal için uygun analiz yapılması gerekir. Bizler de sözleşmenin dışına çıkamadığımız için böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorduk. Bu zehirlenme olayında benim ve başkanlığını yaptığım kontrol teşkilatı üyelerinin bir sorumluluğu, kusuru yoktur.”

kaynak: http://www.internethaber.com/yer-yerinden-oynayacak-rota-yemekle-ilgili-bomba-patladi-1787647h.htm

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.