Game of Thrones Hayranıysan Bu Yerleri Görmelisin – biliyomuydun.com

Game of Thrones Hayranıysan Bu Yerleri Görmelisin

Seyahat 26 Haziran, 10:07'de eklendi

Hazır 7. sezonun tanıtım videosu da gelmişken popüler dizinin çekildiği yerleri hatırlatmak istedik. Belki tatil planı yaparken listeye almak istersin.

Tek bir bölüm için bile farklı kıtalarda pek çok noktaya ayak basan televizyon dünyasının en gözde dizisi Game of Thrones, bu özelliğiyle turistik gezilerin de rotasyonuna girmiş durumda.

İyi haberse, çekimlerin gerçekleştiği yerlerin çoğunun ziyaret edilebilir oluşu. Hazır 7. sezonun tanıtım videosu da düşmüşken, popüler diziye ev sahipliği yapan bu yerlere göz atalım istedik. Belki tatil planı yaparken listeye almak istersiniz.

1. Dubrovnik, Hırvatistan

Adriyatik kıyısındaki bu barok şehir, harika sahilleri, harika insanları, tarihi yapısı, kültürü ve leziz yemekleriyle bir gezginin hayal edebileceği her özelliğe sahip.

Yedi Krallığın başkenti olarak karşımıza çıkan UNESCO korumasındaki şehri bir tur şirketinin rehberliğinde gezebilir ve GoT ruhunu doya doya yaşayabilirsiniz.

Maceranın dozunu şehir surlarına tırmanarak artıranlar olduğu gibi, kendi başına sokakları arşınlayan veya yerel rehberler eşliğinde gerçekleşen iki saatlik şehir turlarına katılanlara rastlamak da mümkün.

Öneri: Yorucu geçen gününüzü, tarihi şehir surlarının hemen yanından başlayan Buza sahilinde bitirin. Kendinizi akşam güneşine bırakın ve denizin tadını çıkaran kalabalığın arasına karışın.

2. Kuzey İrlanda

Game of Thrones için yollara düştüyseniz yolunuzu mutlaka Belfast’tan geçirin ve birkaç gününüzü bu şehri dolaşmak için ayırın. Stark’ların diyarını ve Kışyarı çekim lokasyonlarını dünya gözüyle görmek için elbette. Ward Kalesi, dizideki 20’den fazla mekanın ev sahipliğini yaptı.

Öneri: Hazır İrlanda’ya kadar gitmişken bir hayalinizi daha gerçekleştirebilir ve dizide sıkça karşımıza çıkan iki inuit köpeği Odin ile Thor’u ziyaret edebilirsiniz.

3. Gozo, Malta

Daha çok dalış meraklılarının ziyaret ettiği Mavi Pencere (Azure Window) Gozo’nun kuzeybatısında yer alıyor ve Daenerys ve Drogo’nun gürültülü Dothraki düğününe ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor (Gozo ve Malta, dizinin ilk sezonuna sıklıkla ev sahipliği yapmıştı). GoT geçmişinin yanı sıra, sualtı mağaraları ve batıklarıyla Akdeniz’in en ünlü dalış bölgeleri arasında da yer alıyor burası.

Öneri: Hazır adaya gitmişken kendinizi biraz şımartın ve sadece Malta’da bulabileceğiniz (yurtdışına kesinlikle ihraç etmiyorlar) enfes şarapların tadına bakın. Bu sayede birkaç Euro harcayarak Lannister’ların nasıl bir hayat yaşadığını hayal edebilirsiniz.

4. Fas

Her tecrübeli gezginin bildiği gibi, Fas’ı tanımak isteyen biri önce kendini Marakeş’in kalabalık sokaklarından dışarı atmalı ve vakit kaybetmeden Atlas Dağları’nın yolunu tutmalıdır. Ounila Vadisi’nde yer alan ve dizide Daenerys’in kölelerini aldığı Yunkai şehri olarak karşımıza çıkan kızıl kale Ait Ben Haddou, Fas ziyaretlerinizde listenizin üst sıralarına yazacağınız duraklardan biri olabilir.

Hemen kuzeyde yer alan ve yine UNESCO tarafından koruma altına alınan Essaouira kasabası ise, dizideki Lekesizler ordusunun evi Astapor olarak karşımıza çıkan eşsiz bir mekan.

Öneri: Hazır Essaouira’ya kadar gitmişken ekstrem sporlara da biraz vakit ayırın ve hem rüzgar hem de kitesurf bölgesi olarak ün yapmış Atlantik kıyısındaki bu kasabadan ayağınızı suya sokmadan dönmeyin.

5. Sevil, İspanya

Dünya üzerinde size gerçekten Westeros’taymışsınız gibi hissettirecek bir yer varsa o da Alcazar’dır. Magrib, gotik ve rönesans etkilerini kusursuzca harmanlayan ve avlularındaki ışık oyunlarıyla insanı bambaşka bir dünyaya taşıyan kale, dizideki Martel Hanesi’ne ait Havuzlu Bahçeler’e ev sahipliği yapan mekan.

Öneri: İspanyol kültürünü daha iyi kavrayabilmek için geceleri daha geç yatın, gündüz yürüyüşleri yaparak tarihi mekanları içinize çekin, siesta yapmayı unutmayın ve yerel halkla sabahlara kadar dans etmeyi ihmal etmeyin.

6. İzlanda

Eğer Duvar’ın ötesini merak ediyorsanız gitmeniz gereken yer, dünyanın en ıssız ve ulaşılması zor ülkesi İzlanda olacaktır. Gezileriniz sırasında Ak Gezenler’den çekinmenize gerek yok fakat yanardağ kraterleri, lav akıntıları, bozuk yollar, çığ ve tahmin edilemez hava şartları işinizi biraz zora sokabilir. Daha güvenli bir gezi programı için en doğru adres, üçüncü sezonda dizi ekibine de rehberlik eden Jon Thor Benediktsson’un tur şirketi ile iletişime geçmek olacaktır.

Öneri: Farklı bir seçenek arıyor ve İzlanda’yı kendi başınıza dolaşmak istiyorsanız bir 4×4 araç kiralayın ve tüm İzlanda’yı yaklaşık 1.300 kilometrelik daire şeklindeki bir yolla saran Ring Road üzerinden kendi turunuzu programlayın. Yol boyunca sıklıkla göreceğiniz buz örtüsü ve Vatnajökull Buzulu dizide Gece Nöbetçileri ile vahşilerin (ya da Özgür Halk’ın) savaşına zemin oluşturmuştu.

7. İskoçya

Güçlü kadınları ve güçlü içkileri ile ünlü İskoçya ve Kışyarı’nı daha yakından tanımak için işe, birçok Kışyarı çekimine ev sahipliği yapan Doune Kalesi’ni ziyaret ederek başlamalı.

Öneri: Hazır kaleyi gezmeye başlamışken önce Instagram’lık pozlarınızı çekin ve daha sonra kendinizi yakınlardaki bir kırsal alana atarak Arya Stark’ın coğrafyasını daha yakından tanıyın. Kırlardaki barakalarda konaklayarak yapacağınız bir doğa gezisi İskoç ruhunu daha samimi bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilir. Gezinizi planlarken tavsiyeler almak isterseniz Dağ Barakaları Derneği ile bağlantıya geçmeyi de unutmayın.

Her İskoçyalı gibi her dağ barakasının da kendine has bir karakteri ve hikayesi var. Giderken yanınıza kendi yiyeceğinizi, içkinizi, hikayelerinizi ve tabii ki sizi ateş başında sabırla dinleyecek dostlarınızı almayı ihmal etmeyin.

Benzer içerikleri The Red Bulletin’den takip edebilirsin!

kaynak: https://www.redbull.com/tr-tr/game-of-thrones-hayranlarinin-gezmesi-gereken-yerler?linkId=38521756

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.