Efes Antik Kenti’nde Yapılan Sünnet Düğününe Sosyal Medyadan Gelen Haklı Tepkiler – biliyomuydun.com

Efes Antik Kenti’nde Yapılan Sünnet Düğününe Sosyal Medyadan Gelen Haklı Tepkiler

Yaşam 28 Haziran, 23:55'de eklendi

Sosyal medya bunu tartışıyor; Antik kentte düğün yapılır mı

Sosyal medyada Efes antik kentinde yapılan düğün organizasyonları tepki topluyor. Tepkilere yanıt Kültür Bakanı Avcı’dan geldi.

Dünyanın en eşsiz tarihi alanlarından sayılan antik kent, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor.

Ancak antik kentin ortasına kurulan masalarda yapılan yemekli düğün organizasyonlarının tarihi alana zarar verdiği iddiaları tartışma yarattı. Organizasyonların Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle yapılıp yapılmadığı sorgulanırken, bazı sosyal medya kullanıcıları da antik kente zarar verilmeden bu tür organizasyonların yapılacağını savundu.

Bu görüşü savunanlar antik tiyatrolarda verilen konserleri örnek gösterse de Efes antik kentindeki masa sandalye taşınmasının bile tarihi dokuya zarar vereceği belirtiliyor.

Antik kentten bir organizasyon fotoğrafı paylaşan yazar Dücane Cündioğlu da olaya tepki gösterenler arasında. Cündioğlu tepkisini, “İnsanın aklı almıyor, Antik Efes Kenti’nde yemekli organizasyonlar yapılıyor, bir Allahın kulu çıkıp da n’apıyorsunuz demiyor. Çok yazık!” ifadeleriyle dile getiriyor.

Tepkilere Kültür Bakanı Nabi Avcı yanıt verdi. Avcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Orada herhangi bir şekilde sünnet düğünü veya evlilik töreni yapılmıyor. Orada yine bizim yönetmeliklerimize uygun olarak müze yetkililerimizin denetiminde zaman zaman kamu kuruluşlarının, turizm meslek kuruluşlarının özellikle kruvaziyer misafirlerinin ağırlandığı, dinletiler, konserler olabiliyor.

Ama bütün  bunlar belli kurallara uygun olarak bilgimiz dahilinde yapılıyor. Hiçbir etkinliğin çevredeki arkeolojik, tarihi dokuya zarar vermesine müsade edilmiyor. Başka ören yerlerinde, müzelerde, sadece bizde de değil, dünyanın başka yerlerinde zaman zaman bu tür tarihi ve arkeolojik mekanlarda programlar yapılabiliyor.

Buna rağmen bazen işgüzar bir kamu görevlisinin kendi kafasına göre kuralları aşarak,  yaptığı bazı uygulamalar varsa diye biz araştırmalarımızı yapıyoruz. Efes’te böyle bir şey söz konusu değil.”

İşte o organizasyonlardan fotoğraflar:

Odatv.com

1. Olay Dücane Cündioğlu’nun attığı tweetle gündeme geldi.

2. Ama aslında bu ilk değildi

3. Düğünün Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alırak yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor

4. İzin alınsa da alınmasa da tarihi alanda yapılan organizasyonlar çoğu insan tarafından eleştiriliyor.

İşte Twitter’dan gelen tepkiler…

***

***

***

***

***

***

kaynak: http://odatv.com/sosyal-medya-bunu-tartisiyor-2806171200.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.