Beyonce’un çocuğuna neden Mevlana’nın adını verdiği ortaya çıktı – biliyomuydun.com

Beyonce’un çocuğuna neden Mevlana’nın adını verdiği ortaya çıktı

Dünya 7 Temmuz, 11:54'de eklendi

Dünyanın en ünlü çiftlerinden biri olan Beyonce ve Jay-Z’nin ikizleri olacağını ilan etmesi magazin dünyasının gündemi oldu.

Yakın zamanda ikizlerin doğduğu öğrenildi. Çiftin çocuklarına verdikleri alışılmadık isimler bir diğer ise tartışma konusu.

Şov dünyasında Jay-Z ve Beyonce isimleriyle bilinen Carter ailesi, çocuklarına “Sir” ve “Rumi” isimlerini verdi. “Sir” isminin neden verildiği biraz belirsiz olsa da Rumi isminin Celaleddin Rumi’ye (Mevlana) gönderme olduğu Batı basınında kabul görmüş durumda.

Carterların Mevlana’yı nasıl keşfettiği akla gelen ilk sorulardan biri.

“SHAKESPEARE GİBİ”

Guardian çiftin bu ismi ünlü senaryo yazarı David Franzoni aracılığıyla duymuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Gladyatör filminin senaryosu ile ünlenen Franzoni’nin, Mevlana ile ilgili bir senaryo çalışması içerisinde olduğu belirtiliyor. Franzoni Mevlana için “Shakespeare gibi”nitelemesinde bulunuyor.

Guardian’a verdiği bir röportajda Mevlana’nın ABD’de çok popüler olduğunu iddia eden Franzoni son derece önemli gördüğü projesinin dünyadaki Müslüman algısını değiştireceğini söylüyor.

Rumi isminin Celaleddin Rumi’ye gönderme olduğuna kanıt olarak gösterilebilecek olan bir diğer detay da Jay-Z’nin “Marcy Me” isimli şarkısı. Şarkıda Jay Z, Farsça ve Sufizm ile ilgili ifadeler kullanıyor.

İngiliz Mirror haber sitesi, Sir isminin de Mevlana’ya gönderme olduğunu iddia ediyor. İngilizce’de erkekler için kullanılan “aristokrasi” ifadesi olan “Sir” sözcüğü, zaman zaman bir seslenme ifadesi olarak da kullanılabiliyor. Mirror ise Sir isminin Mevlana’nın kendi ifadeleriyle “en meşhur şiiri” olarak nitelediği şu dizelere gönderme olduğunu belirtiyor:

“Getir aşkın ve özgürlüğün saf şarabını

Ama efendim, geliyor bir fırtına

Biraz daha şarap, öğreteceğiz bu fırtınaya

Bir iki şey, esmek hakkında”

Sir” ifadesinin karşılığının “Efendi” olabileceği düşünülürse, Mevlana’nın “efendim” seslenişinin Şems’e yönelik olma ihtimali, çocukların Mevlana ve Şems’e gönderme içerdiği ihtimalini de düşündürüyor.

(odatv)


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.