S*ks Hakkında Bildiğiniz En Büyük Doğru Aslında Yanlışmış – biliyomuydun.com

S*ks Hakkında Bildiğiniz En Büyük Doğru Aslında Yanlışmış

Yaşam 23 Temmuz, 14:33'de eklendi

Bize her zaman “s*ks satar” dediler. Biz de hep öyle sandık.

Yakışıklı genç bir erkeğin yarı çıplak şekilde ayna karşısında yeni tıraş makinasını denemesi veya küçük bir tişört ve şort giymiş güzel bir kadının markette alışveriş yapması cüzdanlarımıza giden en kısa yol gibi kabul ediliyordu.

S*ks Hakkında Bildiğiniz En Büyük Doğru Aslında Yanlışmış

Ama yeni yapılan bir araştırmaya göre durum böyle olmayabilir. Hatta tam tersi bile olabilir.

S*ksi kullanarak dikkat çekmeye ya da kendini sattırmaya çalışan markaların reklamları insanların aklında daha fazla kalıyor diye bir şey yok, hatta bazı kişiler üzerinde bu markalara karşı negatif bir etki bile yaratabiliyor.

Daha basitçe söylemek gerekirse, reklamında s*ks kullanılıyor diye o ürünü almaya daha yatkın değiliz.

Kaliforniya, Illinois ve Indiana Üniversite’sinde çalışan araştırmacılar, 30 yıl içinde yayınlanan ve binlerce kişinin katıldığı, tüketiciyi cinsellikle cezbetmeye çalışan reklamların etkisine yer veren 78 çalışmayı analiz ettiler.

S*ksi silah olarak kullanan reklamlar şöyle tanımlandı: Tamamen ya da yarı çıplak modeller kullanan, cinsel dokunuşlar veya cinselliği çağrıştıracak pozisyonlar, resimlerde veya sözlerde saklı cinsel imalar veya mesajlar içeren reklamlar.

Araştırmanın baş yazarı John Wirtz şöyle diyor:

İnsanların cinsel ima içeren reklamları diğerlerine göre daha çok hatırladıklarını gördük, ama bu etki reklamda sunulan ürüne ya da markaya kadar uzanmıyor. 

Cinsel ima içeren bir reklamın katılımcının o ürünü alma eğilimi üzerindeki etkisi kelimenin tam anlamıyla sıfır. “S*ks satar” varsayımı bizim araştırmamıza göre öyle değil – satmıyor. Pozitif etkisi olduğuna dair bir belirti de yok.

Wirtz bazı klişelerin de bu araştırma sayesinde pekiştiğini ekliyor, erkekler cinsel imalar içeren reklamları seviyor, kadınlar sevmiyor. 

Fakat, kadınların bu reklamlara karşı ne kadar negatif bir tutum sergilediklerine şaşırdık.

Bu araştırma reklamcılıkta bir devrim niteliği taşır ve “s*ksi” reklamlardan veya billboardlardan uzaklaşılır mı bunu henüz bilemiyoruz.

kaynak: hayatbilgileri.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.