Ekonomimiz süperdi dimi? Odalar ve Borsalar birliği açıkladı: “Durum vahim” – biliyomuydun.com

Ekonomimiz süperdi dimi? Odalar ve Borsalar birliği açıkladı: “Durum vahim”

Ekonomi 23 Temmuz, 19:33'de eklendi

Şirketlerde açılan kapanıyor, yeni açılanlar yabancılara gidiyor!

Geçtiğimiz ay kurulan şirket sayısı, Mayıs’a göre %3,35, kooperatif sayısı %5,43, gerçek kişi ticari işletme sayısı %16,28 azaldı.

Kurulan 462 yabancı ortak sermayeli şirketin 115’i Suriye ortaklı oldu.

“BİR BİR KAPANIYORLAR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Haziran ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket rakamlarını açıkladı. TOBB’dan yayınlanan açıklamaya göre, aynı ayda kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 3,35, kooperatif sayısı yüzde 5,43, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 16,28 azaldı.

Mayıs’ta 792 şirket kapanırken, Haziran’da bu oran bin 16’ya yükseldi. Haziran’da kurulan şirket sayısı ise bir önceki aya göre 166 adetlik azalmayla 5 bin 952 olarak hesaplandı.

“ŞİRKETLER YABANCILARA GEÇİYOR”

TOBB’un açıklamasına göre; Aynı dönem içinde kapanan şirket sayısı yüzde 11,03 oranında artış olurken, kapanan kooperatif sayısı yüzde 15,23 ve gerçek kişi ticarî işletme sayısı yüzde 2,01 oranında azaldı.

Geçen ay kurulan 462 yabancı ortak sermayeli şirketin 115’i Suriye ortaklı oldu. Kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin toplam sermayelerinin yüzde 79,97’sini, yabancı sermayeli ortak payı meydana getirdi.

ÜNLÜ CADDELERDE BOŞ DÜKKÂN SAYISI ARTTI

İstanbul’un gözde alışveriş caddelerindeki yaprak dökümü devam ediyor. Bağdat Caddesi’nde geçen yıl dolu olan 77 mağaza bu yıl boş.

Dolu mağaza sayısında Beyoğlu, İstiklâl Caddesi’nde 29, Nişantaşı’nda 21 azalma var. Bu alışveriş caddelerinde dolu dükkân sayısındaki azalmanın da etkisiyle kiralar düşüyor. Dünya’dan İrem Çetingöz’ün haberine göre; düşüş yüzde 25 – 40 düzeyinde.

Kaynak: Yeniçağ

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.